Twitter ve Youtube Erişim Engeli Kaldırıldı

0
1220

Twitter’in 3 Nisan 2014’te açılmasının ardından 4 Nisan itibariyle Youtube’e erşim engeli de kaldırıldı. Twitter’in engellenmesi için Anayasa Mahkemesi “insan hakları ihlali” kararı vermişti.

Youtube’nin açılması:

Gizli Suriye toplantısına ait ses kayıtlarını yayınlayan YouTube’a erişim 27 Mart’ta engellenmişti. Sitede 15 ayrı linkteki kayıtların çıkarılmasının ardından aynı mahkeme, erişim engelinin kaldırılmasına karar verdi.

 

youtube ve twitter yasakları

Twitter’in engellenmesi insan hakları ihlalidir:

“Twitter’a erişimin engellenmesi kararına karşı Türkiye Barolar Birliği’nin açtığı dava üzerine, Ankara İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararının gereği henüz yerine getirilmemişken, en son Anayasa Mahkemesi de konuya dair yapılan bireysel başvuru sonucunda; ‘hak ihlali’ kararı vermiştir. Hukuk düzenimizdeki en Yüksek Mahkemenin, bu uygulamanın “insan hakları ihlali’ teşkil ettiğini tescil etmesi karşısında, Twitter’a tekrar erişimin DERHAL sağlanması, demokratik hukuk devleti olmanın bir gereğidir. Basın Konseyi olarak, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın, kararı hassasiyetle, vakit geçirmeksizin yerine getirmesini bekliyoruz.”

Bir yorum bırakın