2013 Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor ?

0
1082

Üç aylar 11 Mayıs itibariyle başlamıştır. 16 Mayıs 2013 Perşembe gününü 17 Mayıs 2013 Cuma gününe bağlayan gece Regaib kandilidir.

Kayseri İl Müftü Vekili Atıf Akşit, şöyle konuştu: “Üç aylar; recep, şaban, ramazan ayı içerisinde olan feyizli ve bereketli bir maneviyat mevsimidir. Bu aylar dini duygularımızın yoğunluk kazandığı, merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerimizin doruk noktaya ulaştığı, bir zamandır. Ayrıca hatalarımızdan ve günahlarımızdan temizlenmek, hayırlı ve yararlı işleri daha da fazlalaştırmak için bir fırsat dilimidir. Kandiller geçidi olarak adlandırılan, içinde Regaip, Miraç, Berat ve Kadir Gecesi gibi geceleri bulunduran üç aylar; kendimizi denetleme ve değerlendirmenin, bir insan olarak ilahi kudret karşısında acziyetimizin bilincinde olarak, taat, ibadet ve şükürlerimizi artırmanın, bir kere daha geçmişimizin muhasebesini yapıp geleceğe hazırlıklı olmanın bir vesilesidir.”

Akşit, 16 Mayıs 2013 Perşembe gününü 17 Mayıs 2013 Cuma gününe bağlayan gecenin, yani Recep ayının ilk Cuma gecesinin Regaib Kandili olduğunu hatırlattı. Atıf Akşit, Regaip hakkında şu bilgileri verdi: “Regaib, elde edilmesi arzu edilen değerler demektir. Bu mübarek gece, yüce Allah kullarına bol bol rahmet ve mağfirette bulunduğu için bu adı almıştır. Milletimizin ‘kandil’ olarak adlandırdığı bu geceler, gönül evlerimizi aydınlatan ışıklardır. Tarihimizde Osmanlı padişahı II. Selim döneminde (1566–1574) camiler aydınlatılıp minarelerde kandiller yakılarak kutlandığı için bu gecelere kandil denilmiştir. Regaibin diğer kandillerden farklı oluşu, hem recep ayında bulunması hem de cuma gecesi olmasındandır. Regaip kandili hakkında Peygamberimizden (sav) bazı tavsiyeler söz konusudur. Sevgili Peygamberimiz (sas) Recep ayı girdiği zaman ‘Allah’ım, recep ve şabanı bize mübarek eyle ve bizi ramazana kavuştur ve onu da bize mübarek eyle’ diye dua etmiştir. Sevgili Peygamberimizin (sav) bu aylara girildiğinde yaptığı gibi bizler de Rabbimize dua etmeli ve bu manevi iklimden mahrum kalmamalıyız.” dedi.

ramazan ayı 2013

Bir yorum bırakın