Uçak Korkusunu Yenmek (Uçma/Uçuş Korkusu, Aerophobia )

0
1984

Uçak korkusu (Uçuş Fobisi) oldukça yaygın olan (ABD’de insanların 3/1’de) ve klostrofobi (kapalı yerde kalma korkusu) ve yükseklik korkusu gibi diğer fobilerden beslenen bir fobidir. Bu korku pek rasyonel değildir, çünkü kaza olasılıklarına bakıldığında uçak yolculuğu, diğer tüm yolculuk şekillerden -özellikle otomobil seyahatinden (uçak korkusu yaşayanlar daha çok karayolu kullanıyor)- daha güvenlidir. Yani kendi kendinize tansiyonunuzu çıkarmadığınız ve doğru düzgün nefes alıp verdiğiniz sürece uçuş sırasında zarar görme olasılığınız yerdekinden daha az.

Bu korku mantıksızlığına rağmen dünyanın küresel bir köy olduğu çağımızda hayatınızdaki hareket potansiyelini oldukça kısıtlayabilir. Bu nedenle uçuş korkusunu yenmeniz için bazı tavsiyeler sıralayacağım.

1. Kendinizi Eğitin: Uçaklarda ve Havacılıkta işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmeniz sizi güven konusunda rahatlatabilecek ilk şeydir. Bir uçuştan önce uçak bir sürü kontrolden geçer. Özellikle yeni güvenlik önlemleriyle (livewire) daha güvenli hale gelen uçak yolculuğu hakkında eğitimde pilotların da nasıl eğitildiği konusunda havayollarından bilgi talep edebilirsiniz. Uçuş korkusu için havayolu şirketleri düzenli olaraka kurslar düzenliyor bunlara katılmanız oldukça faydalı olacaktır. Özellikle Türk Hava Yolları bu konuda simülatör olanağı da veriyor.

2. Uçuş Simülasyonuna Katılıp Sanal Deneyim Kazanın.

Yukarıda da bahsettiğim gibi uçuş korkusunu yenmeye yönelik uçuş simülasyonlarına katılabilirsiniz. Bunun için herhangi bir yere de gitmeniz gerekmez. Evde bilgisayarınıza Microsoft Flight Simulator kurup, doğrudan bir uçak kaldırıp dünyanın başka bir yerine götürebilirsiniz. Buna sadece basit bir oyun gözüyle bakmamalısınız zira bu simülatör gerçek uçaklardaki aynı özelliklere ve uygulamalara sahiptir. Örneğin; iniş izni istemeden, bir yere rastgele inemezsiniz. Daha çok pilot olma hayaliyle yanıp tutuşan insanların ilgilendiği bu tarz oyunlar size de uçuş korkunuzu yenme konusunda destek sağlayabilir.

3. Uçağın kanat kısımlarında bir koltuk seçmek: Uçağın kanat kısımlarına yakın yerler daha çok sarsıntının en az olduğu, uçak korkusu olan birini rahatlatacak bölgelerdir. Koltuk seçiminde buraları seçebilirsiniz.

4. İlginizi Korkunuzdan Uzaklaştırın: Uçağa bindiğinizde kalkıyor muyuz ? iniyor muyuz ? ne kadar yüksekteyiz ? gibi soruları zihninizden uzaklaştırıp bir şeye yoğunlaşın. Güzel bir kitap okuyabilir, notebook’tan film izleyebilir, elinize bir rubik küp alabilirsiniz. Bu sizi bir süre için dertten uzak tutar.

5. Nefes Alma Egzersizleri: Aslında bu klorofobisi olan insanlara yönelik bir şey, uçuş öncesi düzgün nefes alıp verme çalışmaları yapmak, panik halinde rahatlamanızı sağlayacaktır.

6. Medikal Yardım (İlaç): Bir antidepresan veya gevşetici geçici bir süre için uçuş korkunuzu fazla dikkate almamanızı sağlayabilir. Tabi ilaca başvurmak son çaredir ve bu ilaç kesinlikle bir doktor tarafından yazılmış olmalıdır. Bazı uzmanlara göre az miktarda alkol de kişiyi rahatlatabiliyormuş.

Uçuş korkusunu yenmeye yönelin hazırlanmış bu videoyu izleyebilirsiniz: Uçuş korkusuyla nasıl başa çıkılır ?

Bir yorum bırakın