Uluslararası İslam Üniversitesi, İstanbul’da Açılıyor

0
1167

Diyanet Vakfı’na ait olan İstanbul Özel 29 Mayıs Üniversitesinin, Uluslararası İslam Üniversitesi’ne dönüştürülmesi için YÖK’e başvuruda bulunuldu. Başvuru kabul edilirse, üniversitenin adı değişecek.

Dünyadaki önemli İslam üniversitelerinin Müslümanların yaşadığı sorunların üstesinden gelecek bilgiyi üretemediğini belirten Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez “Uluslararası İslam Üniversitesi’nin bütün İslam dünyası ve insanlık için önemli olacağını düşünüyorum” dedi.

29 Mayıs Üniversitesi, Uluslararası İslam Üniversitesi adını alacak:

“Bugün yaşanan en büyük sorun Müslümanlar birbirlerine üzüntü taşıyor, Müslümanlar birbirlerine ıstırap taşıyor, Müslümanlar birbirlerine şiddet taşıyor. Halbuki bayramlar birbirlerine sevinç taşımak için vardır. İkinci en önemli husus, yüreklerin en ağır yükü olan küskünlükleri ortadan kaldırmaktır. Gerek ülkemizde gerek alemi İslam’da bir takım tutkulardan dolayı Müslümanlar birbirine karşı acımasız olabiliyor. Türkiye de bu soruna ‘barışçı çözüm’ amacıyla, ‘Uluslararası İslam Üniversitesi’ projesini hayata geçirecek. İstanbul’daki 29 Mayıs Üniversitesi’nin İslam Üniversitesi’ne dönüştürülmesi için, Diyanet Vakfı olarak YÖK’e müracaatta bulunduk. Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan’da İlahiyat Fakültesi, Frankfurt Goethe Üniversitesi’ndeki İslam Araştırmaları Merkezi, Strasbourg’taki İslam İlahiyat Fakültesi, Sofya’daki Yüksek İslam Enstitüsü’nü bu merkeze bağlamayı düşünüyoruz.

 

 

dinvediyanetisleri

Bir yorum bırakın