Üniversite ek yerleştirme başvurusu nasıl yapılır? ÖSYM ÖSYS Ek Kontenjanlar

0
1018

2017 ÖSYS yerleştirmelerinin ardından boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirmeler yapılacak. Üniversite adayları ek yerleştirme sürecinde tercih yaparak üniversitede okuma şansına sahip olabilecek. Peki ek yerleştirme başvuruları nasıl yapılıyor ? Ek yerleştirme başvuru ücreti ve boş kontenjan bilgilerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ek yerleştirme tercih tarihleri: 25 Ağustos-5 Eylül 2017

Ek yerleştirme başvuru ücreti: 15 TL. Ücretler en geç 6 Eylül 2017 saat 23:59’a kadar ödenebilir. Ücreti ödemeyen adayların tercihi geçersiz sayılacaktır.

Ek yerleştirme başvuru adresi: ais.osym.gov.tr

Ek yerleştirme kılavuzu 2017: Kılavuza erişmek için tıklayınız.

 

Ek yerleştirme başvuruları için ücretler nereye yatırılacak ?

Başvurular için adaylar 15 Türk Lirası ödeyecek. Ödemeler Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Finansbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Halkbank, Türk Ekonomi Bankası’na yapılabilir. Ziraat Bankası’ndan ücret yatırılacak olanlar internet ve mobil üzerinden işlem yapabilir. ATM ve şubelerinden ücret yatırılamıyor. ÖSYM’nin “ödemeler” sayfasından da internet üzerinden ücret yatırılabiliyor.

Ek yerleştirme kuralları, kimler başvuru yapabilir ?

1. ÖSYS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için ÖSYS merkezi yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.

2. Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo 4’teki lisans programlarını, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.

3. Tablo 3’deki ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır. Tablo-3’de her programın karşısında o programa genel yerleştirme sırasında oluşan en küçük puan ile bu yerleştirmede kullanılan önceliklere göre yerleşen en son sıradaki adayın öncelik durumu gösterilmiştir. Bu bilgiler, adaylara sadece tercihlerini yapmada kolaylık sağlamak için verilmiştir. Adaylar, Tablo-3’deki en küçük puanların ve önceliklerin altında olsalar bile tercihlerini yapabileceklerdir. Bir başka deyişle, Tablo-3’den tercih yapacak adaylar, ister meslek lisesi ister genel lise çıkışlı olsun en küçük puan ve öncelik bilgilerini göz önünde tutmadan da tercihlerini yapabilirler.

4. ÖSYS’de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabilirler.

5. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

 

Bir yorum bırakın