Üniversite Öğrenci Affı 2014

1
2300

Üniversiteler için öğrenci affının 2014 yılında yapılıp yapılmayacağı henüz kesin değil ancak mecliste buna yönelik bazı istekler olduğu bilinmekte ve YÖK başkanı Gökhan Çetinsaya da buna sıcak bakıyor. 2014 Üniversite affı yapılacak mı ? Öğrenci affı ne zaman ? Çetinsaya’nın konu ile ilgili olarak yaptığı açıklama şöyle: 

“İnsanların tekrar eğitim hayatına kazandırılması neden olmasın. Suça, şiddete karışmamış kişilerin tekrar sisteme dahil olmalarından daha güzel bir şey olamaz herhalde”

universite ogrencileri

Mecliste 10 Milletvekilinden Öğrenci Affı İsteği

Üniversite öğrencilerine yönelik çıkartılan kapsamlı affın daha da genişletilmesi için 10 milletvekili kanun teklifi hazırladı. Aralarında Zühal Topçu, Mehmet Erdoğan, Alim Işık gibi 10 milletvekilinin imzası bulunan “Yükseköğretim Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” TBMM Meclis Başkanlığı’na verildi. Kanun teklifiyle 25 Şubat 2011’den sonra herhangi bir sebeple üniversiteleriyle ilişiği kesilen yaklaşık 150 bin öğrenciye af çıkartılması amaçlanıyor. Kanun teklifinde, “25 Şubat 2011 tarihinden sonra kendi isteği ile ilişiği kesilenlerin de müracaat imkânından yararlanabilmesi için kanun değişikliği gerekmektedir. Kanun teklifiyle 2547 sayılı kanunda yapılacak değişiklik ile mağdur olan öğrencilerin ve ailelerinin mağduriyetleri giderilecektir” deniliyor.

Şuan için kesin bir şey olmasa da talepler bulunmakta bu nedenle öğrenci affını beklemekteyiz. Muhtemelen çıkarsa 25 Şubat 2011’den sonra ilişiği kesilmiş öğrencileri kapsayacak.

 

1 YORUM

Bir yorum bırakın