Üniversite Öğrencileri İçin Burs Başvuruları Devam Ediyor

1
1730

Başarılı veya ihtiyacı olan üniversite öğrencileri için bir çok kurum ve vakıf burs imkanı sunuyor. Genellikle başvurular Eylül-Ekim aylarında alınıyor. Bu yıl sıkıntı çekeceğinizi düşünüyorsanız. Burs veren kurum ve vakıflara bakmanız iyi olacaktır.

Burs ve Kredi Veren Kurum ve Vakıflar

– İstanbul Sanayi Odası (İSO): Oda, İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ’da bulunan Teknik Liseleri, devlet üniversitelerini veya sitelerinde belirtilen özel üniversiteleri yüzde 100 burs ile kazanan öğrencilere burs imkanı sağlıyor. 2014-2015 yılı için belirlenen burs ücreti de Lise için 150 TL- üniversiteler için ise 200 TL. Ödemeler 9 ay boyunca devam ediyor. 30 Eylül’e kadar burs başvuruları devam ediyor.

– Vehbi Koç Vakfı: Vakfın 2014 yılında 10 ay boyunca verdiği burs 400 TL. 2014-2015 yılı burs ücretleri enflasyon doğrultusunda belirlenecek. Vehbi Koç Vakfı bursu için Vehbi Koç Vakfı Bursiyer Aday Formu’nu doldurup eğitim görülen okula teslim etmek gerekiyor. Ayrıca Koç üniversitesi ilk 300 dışında yüzde 100 Tam Burs ile yerleştiklen öğrencilerine Koç Üniversitesi Destek Bursu Programı(KUDEB) kapsamında verilen ihtiyaç burslarından bir ve/veya birkaçını alma hakkı sağlıyor.

– Çağdaş Eğitim Vakfı: Vakıf İstanbul’da bulunan ilk, orta ve yükseköğretim öğrencilerine burs imkanı sağlıyor. 2014-2015 yılı eğitim öğretim döneminde de ilköğretim için 70 TL, ortaöğretim için 100 TL ve yükseköğretim için 150 TL burs imkanı sağlıyor. http://www.cev.org.tr adresinden burs veren olabilirsiniz.

bursluluk

– Elginkan Vakfı: Vakfın burs imkanı sağladığı üniversiteler, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesi’dir. Vakıf 2014-2015 eğitim öğretim döneminde lisans öğrencileri için belilediği burs ücreti 12 ay boyunca 320 TL.

Öğrencilere Burs Veren Vakıflar Rehberi 2014-2015

– İstanbul Ticaret Odası: Oda tarafından 1952 yılından bu yana her yıl artan sayıda karşılıksız burs veriliyor.Bugüne kadar burs imkanı sağlanan üniversite öğrenci sayısı 16 bin üzerinde. Vakıf öğrencilere lisans, yüksek Lisans ve doktora bursları veriyor.

– Eymir Kültür Vakfı: Vakıf bursiyerleri ODTÜ tarafından belirleniyor. Hazırlık sınıfında bursiyer olmaya başlayan öğrenci not ortalamasını düşürmediği sürece destek devam ediyor. Vakıf geçen yıl öğrenci başına aylık 200 lira burs ödemesi yaptı.

– Sabancı Vakfı: Vakıf her yıl 1.400’e yakın öğrenciye burs imkanı sağlıyor. Lisans ve ön lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerine karşılıksız burs desteği veriyor. 2014-2015 eğitim yılı için belirlenen burs desteği lisans öğrencileri için 9 ay süre ile aylık 375 TL, önlisans öğrencileri için de 9 ay süre ile aylık 200 TL. Vakıf engelli öğrenciler için, görme, ortopedik ve işitme engelli grupları içerisinde olup, LYS’de en iyi başarıyı sağlayan ve devlet üniversitelerine yerleştirilen her gruptan 5’er öğrenciye burs veriyor. Son başvuru tarihi 17 Ekim 2014. Ayrıca Sabancı Üniversitesi tam, yarım ve çeyrek olarak ÖSYM tarafından belirlenen öğrencilierine karşılıksız burs imkanı sağlamakta.

– Türk Eğitim Vakfı: 2007 yılından itibaren Üstün Başarı Bursları vermeye başlayan dernek, puan türlerine göre bölüme yerleştirildiği puan türünde ilk 5 bine giren öğrencileri bursiyer olarak kabul etmekte. Dernek ayrıca, Yüksek Lisans (Master’s Degree) bursları (ABD ve Batı Avrupa Ülkeleri Bursları), TEV-SINGA Singapur’da Karşılıksız Doktora bursları ve Yurt Dışı Tıp Bursları veriyor. Dernek bursiyer başvurularını 20 Eylül 2014 tarihine kadar kabul edecek.

– Türk Eğitim Derneği (TED): Dernek ortaokul düzeyinde başarılı fakat maddi imkanları kısıtlı öğrencileri Türkiye genelinde yaptığı bir sınavla tespit ediyor ve bu öğrencilere TED Okullarında tam burslu olarak okuma imkanı veriyor. Yetiştirdiği öğrencileri üniversite eğitimleri boyunca da destekliyor.

1 YORUM

Bir yorum bırakın