Üniversite Öğrencilerine Kariyer Tavsiyeleri

0
1254

Gribilge.com olarak  üniversiteye yeni başlayan veya devam eden öğrencilere kariyer konusunda bazı tavsiyeler vermek isteriz. Biliyoruz çoğu kişi tavsiye / öğüt almayı sevmez, yine de aşağıdakileri -hepsini yapmayacak olsanız bile-  okumaya çalışın. Üniversite sonrası hayatınızda işe yarayabilirler.

[ad]

Üniversite Öğrencilerine Kariyer Tavsiyeleri  

1. Hedef Belirleyin. Hangi alanda çalışmak istediğinizi kendinize sorun. Okuduğunuz bölüm ile gerçekten yapmak istediğiniz güzel gelirli iş uyuşuyor mu ? Uyuşmuyorsa yatay geçiş yapmayı deneyebilirsiniz. Gerçekten istemediğiniz bir bölümü: puan veya aile baskısı gibi nedenlerle seçmiş olabilirsiniz, oldukça doğaldır. Yan Dal, Sınavsız İkinci Üniversite, ve Bölümünüzü değiştirmeden çeşitli sertifikalarla da hedefinize ulaşabileceğinizi unutmayın.

2. Kendinizi Bilgilendirin. Gelecekteki işiniz üzerine kendinizi bilgilendirin. Seçtiğiniz iş “Nasıl personel alımı yapıyor, hangi koşullarda kariyer olanakları geliştirilebiliyor ?” bu tarz soruların cevabını bilmeniz, önceden neler yapmanız gerektiğini bilmeniz anlamına gelir.

3. Bölümünüzle ilgili alanlarda staj yapın. Okuduğunuz bölümle doğrudan veya dolaylı yoldan ilişkili olabilecek yerlerde staj veya kısa süreli iş deneyimleri ilerideki iş başvurunuzda başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. Deneyimin zararı olmaz.

4. Çeşitli üniversite kulüplerine ve toplum kuruluşlarına katılın. Aktif olup çeşitli insanlarla tanışın. Hiç beklemediğiniz bir anda bir iş fırsatıyla karşılaşabilirsiniz.

5. İnterneti kullanın: İnternette her şey mümkün. Kariyer hedeflediğiniz alanda kendini kanıtlamış kişilere internet ile ulaşabilirsiniz. Tavsiyeler isteyin. Alanla ilgili internet blogunuzda yayınlayabileceğiniz çalışmalar yapın. Bu çalışmalar sizin için ileride referans kaynağı olabilirler. Yine yazılarınızı ilgili alandaki web sitelerinde isminizle yayınlatabilirsiniz.

6. Bilgisayarla aranızı iyi tutun, bir kaç program öğrenin. Çoğu işte kullanılan genel programları öğrenin, gerekirse ucuz devlet kurslarına gidip, bilginizi belgeleyin. Office programlarından word ve excel çoğu iş alanında işinize yarayacak programlardandır.

7. İngilizce öğrenin. İngilizceniz olmadan güzel bir kariyerden uzaktasınız. Hemen hemen her işte yükselmek için yabancı dil bir kıstastır. İngilizce bildiğinizi belgelemeniz de çok önemlidir. Kurs veya KPDS, Toefl  gibi sınavlarla.

8. Genel kültürünüzü geliştirin. Bu özellik dolaylı olarak alanınızda yükselmenize yardımcı olacak ve diğer insanlarla ilişkilerinize katkıda bulunacaktır. Çeşitli alanlarda görüş sahibi olmak, ufkunuzu genişletecektir. Okuyun, gezin görün ve deneyin.

9. Sosyal Medyada yer edinin. Bu adım gerçekten çok faydalı olacaktır. Linkedin gibi kariyer merkezli sitelere üye olun, çalışmalarınızı sergileyin. İlgi alanınızla ilgili facebook sayfaları açın, aktif olarak geliştirin. Kariyerinize başlamanızda yardımcı olacak insanlarla iletişimde kalın. 

gribilge.com

Bir yorum bırakın