Üniversite öğrencilerine uzun vadeli tavsiyeler

0
2770

Üniversiteye kapağı attınız, her şey yolunda görünüyor önünüzde dört kocaman yıl, bolca boş zaman (tıp ve hukuk hariç), kızlı erkekli bol ortamlı bir dönem bulunuyor. Çoğu kişi bir başkasından öğüt almayı pek sevmese de Gribilge.com olarak üniversite öğrencilerine tavsiyelerimizi sıralayacağız. İyi olur, Genç Jedi olmaya hazırlansanız*.

4 yıl, bolca zaman ve özgürlük

Lisans öğrencisiyseniz bolca zaman ve özgürlüğe sahip olacağınız bir dönem başlıyor. Elbette yöre halkı bu özgürlüğünüzü kısıtlamak isteyecek, genelde öyle yaparlar. Ancak bir yeri güzel yapan içinde bulunduğunuz topluluk ve arkadaşlardır. Bunu akıldan çıkarmadan devam edelim.

Uyum sağlayamadınız mı ? Yatay Geçiş yapın

Tavsiyelerimize önemli bir kısımla başlıyoruz. Tercihiniz pek yolunda gitmemiş olabilir, aile veya kişilerin baskısıyla kötü tercih yapmış olabilirsiniz. İlk döneminizde uyum sağlayamadığınız olursa Yatay Geçiş yapabileceğinizi unutmayın.

Yatay geçiş teknik olarak bir başka üniversitede aynı veya benzer bir bölüme geçme işlemidir. 2 türlü yapılır ve üniversite sınavından aldığınız puanı da kullanabilirsiniz.

Kesinlikle emin olun ve burası olmayacak diyorsanız, bahar dönemi yatay geçişini düşünün: http://www.gribilge.com/category/yataygecis/

İlk iş: Yabancı Dil

Önlisans veya lisans, hazırlık sınıflı ya da sınıfsız ne okuyorsanız İngilizce öğrenmek için güzel bir dönemdesiniz. Hem vaktiniz var hem dersler tam başlamadı.

İngilizce öğrenmek için haftada bir kaç saat göreceğiniz üniversite derslerini beklemeyin. Dil tarih fakültelerinde 4 yıl okuyup Almanca, Rusça öğrenemeyen insanlar var. Asla dersleri beklemeyin.İngilizce altyazılı dizi, film izleyin ve internetten öğrenmeye başlayın.

 • Neden İngilizce ?

Neden bu kadar önemli, birincisi akademisyen olarak devam edecekseniz sürekli karşınıza çıkacak hem araştırmalarda hem de yükselmek istediğiniz alanlarda. İş hayatına atılacaksanız yine karşınıza çıkacak. Dil bilmek sizi çoğu koşulda bir adım öteye geçirecek.

Şöyle bir örnek verelim memur oldunuz ve YDS dil sınavına girip belli bir puanın üstünde aldınız. Direkt yabancı dil tazminatı kapsamında maaşınız artar.

Not: İngilizce’yi hallettiğinizde ikinci bir dil hedefi koyun. 2-3. sınıftayken olabilir. İngilizce dışı bir dil bilmek aynı zamanda sizi farklı ve ilgi çekici biri haline getirir. İşte bunlar hep taktik.

Tamam yatay geçiş ve yabancı dili hallettik.

Sosyal durumlar, batak geceleri ve yeni arkadaşlar

Arkadaş seçiminde dikkatli olun. Üniversite arkadaşlığı çoğu zaman geçicidir yani 4 yıldan sonra pek fazla takılmayacaksınız bu nedenle arkadaş aktivitelerine çok fazla kapılmayın. Tabi gezin eğlenin ancak bunu dengeleyin. Sabah 5’e kadar batak oynamak haftada birden fazla yapıldığında size zararlı olabilecek bir eylemdir.

Gelecek planı için sosyal hayatınız ve çalışmalarınız dengede olmalı. Yeni arkadaşlar iyidir, “toxic” olanlardan uzaklaşın. İşte İngilizce dersine de hafiften başladık.

Sosyal aktivite ve kulüpler

Öğrenci kulüpleri yeni birileriyle tanışmak için iyi yerlerdir. Elbette aktif faaliyetler içerisinde yer alın ancak hayatınız bu kulüpler olmasın. Yapmanız gerekenleri kulüp etkinlikleri nedeniyle ertelemeyin.

 

En az 2,50 – 3,00 ortalama yapın

Sizi dönem uzatmaya zorlayacak etkinliklerden kaçının. Dönem uzadıkça eğlenceli olan üniversite hayatınız ızdırap haline gelebilir.

 • Dersleriniz için zamanında tekrar yapın.
 • Sınav öncesi diğer insanlarla iletişim halinde olun, sorular sızdırılmış olabilir.
 • Ders notlarını çalışkan bir ön sıra öğrencisinden almayı unutmayın. (dersi derste dinlemediyseniz dinlemeye başlayın, not tutun)

Hocaların gözüne girme

Bu önemli bir şey. Elbette hocalarla iyi geçinme kısmını iyi biri olduğunuz için yapmanız gerekiyor. Peki hocaların size ne gibi faydası olabilir ? Gelecekte iş için referansa ihtiyacınız olabilir veya yüksek lisans doktora gibi alanlarda onlarla karşılaşabilirsiniz.

Kısaca öğretmenleriniz sizin için çok değerli tüm bu akademik süreç ve sonrasında.

Diğer sosyal tavsiyeler:

 • Liselilikten sıyrılın tarz yapmak için güzel bir zaman.
 • Üst sınıflarla ilişkilerinizi iyi tutun ancak kendi döneminizden çok fazla uzaklaşmayın.
 • Kendinize güvenin ancak pişkin olmayın.
 • Üniversite çalışanlarından diğer öğrenciler ve hocalarınıza tanıyabildiğiniz kadar çok kişi tanımaya çalışın.
 • Kendinizi hiçbir aktiviteye tamamıyla kaptırmayın.

Ama Bill Gates ve Mark Zuckerberg okulu bırakıp başarılı oldular

Bunu kim söyleyip duruyor bilmiyoruz ancak biraz daha araştırma yapması gerekiyor. Örneğin Zuckerberg, halihazırda Harvard Üniversitesi’ni kazanmış bir öğrenciydi (yabana atılacak bir başarı değil) ve Facebook sitesini yine aynı üniversiteden arkadaşları Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin ve Chris Hughes ile birlikte kurdu. Yine sosyal durum ve arkadaş seçimini vurguluyoruz. Bu arada kendisi aslında disipline verildikten sonra okulu bırakmıştır. Küçük bir hack hikayesi.

Konumuza dönelim, üniversite mezunların iş dünyasının CEO’ları arasında büyük bir yer tutuyor. Yeni her üniversiteyi bırakan büyük bir başarıya imza etmiyor. Elbette kendinize inancınız tam ise bir dondurup deneyebilirsiniz.

Fortune dergisinin seçtiği dünyanın ilk 500 CEO’sunun ise yüzde 41’i lider üniversitelerde eğitim almış. Yüzde 53’ü ise üniversite mezunu. Geriye kalan yüzde 6 üniversiteye gitmemiş ya da yarıda bırakmış. İlgili haberimizi: CEO’ların yarısı önde gelen üniversitelerden mezun

Üniversiteden mezun olunca nelerle karşılaşacaksınız ?

Mezun oldunuz tercih ettiğiniz iş alanınıza göre sizi uzun sürebilecek bir başvuru-reddedilme dönemi bekliyor ancak üzülecek bir şey yok bu dönem herkesin yaşadığı dönemlerden.

 • Eğer memur olmak istiyorsanız KPSS’ye
 • Akademisyen olmak istiyorsanız ALES ve YDS’ye girmeniz gerekiyor. Bu sınavlar uzun süre çalışma gerektiriyor ve mezun olmadan araştırıp çalışmaya başlamanız iyi olabilir.

İş başvurusu yapacağınız alanlarla ilgili ilanlara 3. ve 4. yıllarınızda bakmaya başlayın. Her ne istiyorlarsa onları öğrenin (excel, dil, ek programlar veya yetenekler, staj)

Gribilge.com olarak sıralayabileceğimiz tavsiyeler bunlar yine de her zaman değişime açık olmak gerek, başka yerden de tavsiyeler okuyun. Biz özellikle bu konularda ekşisözlük’ü öneriyoruz.

 

 

Hakan Caba – Gribilge.com

 

 

*Yoda. Star Wars izlemeden mezun olmayın.

Bir yorum bırakın