Üniversite Okurken Evlenen Öğrencinin Kredisi Bursa Çevrilecek

0
2065

Üniversite okurken evlenen öğrencilere maddi destek sağlamak için KYK çalışma başlattı. Buna göre yaklaşık 3 bin öğrencinin var olan kredi borcu sıfırlanacak, kredi bursa dönüştürülecek ve yurt bu öğrencilere ücretsiz olacak.

BORÇLAR SIFIRLANACAK

Öncelikle üniversite öğrencileri için büyük problemolduğu belirtilen barınma sorununun, evli olanlardadaha büyük sorun haline geldiği ifade edildi. Bakanlığın bu doğrultuda evli olan gençleri ücretsiz birşekilde yurtlara almaya hazırlandığı aktarıldı.

KREDİ MİKTARI 10 BİN TL

İkinci adımın ise öğrencilere verilen geri ödemeliöğrenim kredisi desteğiyle ilgili olduğu belirtildi.Üniversiteli öğrencilere lisans için ortalama 10 bin,önlisans için de 5 bin TL kredi verildiği ifade edildi.

Bu kredilerin evli olan öğrencilerde bursa çevrilmesi ve aldıkları tüm kredi miktarının sıfırlanması kararlaştırıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç önceki gün katıldığı bir televizyon programında projeye ilişkin konuşmuştu. Kılıç, “Evli üniversiteli öğrencilerin en azından aile bütçesine katkımız olur” şeklinde açıklama yapmıştı.

yurtkur

Evlilik belgesiyle başvuru

Çalışmayı yürüten yetkililerden alınan bilgilere göre, evlilik belgesiyle Gençlik ve Spor Bakanlığı’nabaşvuran üniversiteliler, kredi borcunun bursa çevrilmesini öngören uygulamadan yararlanabilecek. Bakanlık evlilik belgelerini inceleyecek. Uygun görülen öğrencilere maddi destek sağlanacak.

Talep twitterdan geldi

Evli öğrencilere maddi destek talebinin öğrenciler tarafından Twitter üzerinden Bakan Suat Kılıç’a iletildiği öğrenildi. Kılıç’ın öğrencilerden gelen “Maddi sıkıntılar yüzünden boşanma aşamasına geldim” gibimesajların ardından bürokratlarına durumun incelenmesi için talimat verdiği kaydedildi.

Bir yorum bırakın