Üniversite Puanları Artar Mı ? (2014)

0
1505

ÖSYM, henüz LYS istatistiklerini açıklamadı ancak üniversite fakültelerinin ve bölümlerinin puanlarının yükselip yükselmeyeceği konusunda bir kaç tahmin yapılabilir. Elbette her yıl 5-1o puanlık bir dalgalanma olabileceğini unutmayınız.

Not: Daha isabetli tahminler için istatistikleri bekliyoruz.

Eğitim Fakültelerindeki Bölümler:

Eğitim fakültelerinde büyük bir değişiklik beklenmiyor. Pedagojik formasyonun kolaylaştırılması nedeniyle bazı öğretmenliklerde 5-10 puanlık düşüşler görülebilir.

Fen Edebiyat Fakültelerindeki Bölümler:

Fen Edebiyat fakültelerinin, formasyon derdi şuan için giderildi. Buradan isteyen öğretmenlik için formasyon eğitimi alabilecek. Ayrıca devletin temel bilimler için çeşitli burs programları var. Bu nedenle özellikle fizik, kimya, biyoloji gibi alanlarda puanların artmasını beklemekteyiz.

ösym lys

Tıp Fakültesi:

Sayısal öğrencilerin birincil amaçlarından olan tıp fakülteleri, her zaman gözde ancak tıp fakültelerinin kontenjanları geçtiğimiz yıl oldukça artmıştı. Hatta bu durum bazı eğitimciler tarafından eleştirilmişti. Bu nedenle biz, tıp fakülteleri puanlarında büyük bir artış beklememekteyiz. Girilmesi daha kolay hale gelebilir.

Hukuk Fakültesi:

Kontenjan artışı olursa puanlarda küçük bir düşüş yaşanabilir. Onun dışında hukuk fakülteleri normal seyrinde devam edecektir.

Mühendislik Fakülteleri:

Mühendislik fakültelerinde bölümlere göre bir puan değişikliği yaşanmasını bekliyoruz.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine, Mimarlık, İnşaat, Bilgisayar, Endüstri Mühendislikleri için puanlarda düşüş beklemiyoruz.

Gıda, Kimya, Çevre, Maden, Jeoloji, Harita, Peyzaj Mühendisliği gibi bölümler için ise puanlarda düşüş olabilir.

Bir yorum bırakın