Üniversite Sınavlarına Hazırlanan Öğrencilere Tavsiyeler

0
4206

Üniversite sınavları yaklaşırken, bu sınavlara (YGS LYS) hazırlanan öğrencilere bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. Bu sınavların geleceğinizi şekillendirmeye büyük etkisi olacağından bu basit tavsiyelere uymanızı öneriyoruz.

Düzenli çalışın, gün içinde kendinize stabil ders çalışma saatleri belirleyin. O saatler içinde her gün bu programa uymanız çok önemlidir.  Örneğin her gün saat 15:00 ile 18:00 arasında ders çalışmak, tabii tek oturumda çalışma süreniz 40 dakikayı geçmemeli, uzun süre başından kalkmadan çalışmak dikkati dağıtır. Bu nedenle küçük aralar vermelisiniz. 

Alan derslerinize öncelik verin. Sözel okuyorsanız önce Türkçe, Tarih, Felsefe, Din, Coğrafya gibi derslere önem verin. Ardından alan dışı derslerine ağırlık verebilirsiniz. Mesela sözel öğrenciler için matematikten yapılacak bir kaç ek soru, başarı sıralamasında baya öne geçmenizi sağlayabilir.

Bir konuyu bitirdikten hemen sonra konuyla ilgili deneme testinizi çözün. Bu test konuyu ne derece öğrendiğinizi ölçecektir. Eğer çok fazla yanlış çıkıyorsa, konuyu tekrar çalışmanızda fayda var. 

Her gün düzenli olarak test çözün. Test çözmek sınavda yapacağınız asıl iş. Bir konunun testini çözemeden önce mutlaka o derse çalışın. Ardından testi çözün, test hem bilgilerinizi test etmenizi sağlar hem de yanlışlarınızı görmenizi. Bu açıdan test sonuçları öğreticidir. Yanlış cevapladığınız soruların neden yanlış olduklarını anlamadan testi bırakmayın.

üniversiteye hazirlikDershanelerin düzenlediği deneme sınavlarına sürekli katılın ve asıl sınavdaymış gibi soruları cevaplayın. Bu provalar sınav için deneyim kazanmanızı sağlayacak.

Test Çözme Tekniklerini anlattığımız konuyu inceleyin. Bu sınavda oldukça işinize yarayabilir.

Dershaneye gidiyorsanız kesinlikle öğretmeni çok iyi dinleyin. Evde çalışıp edinemeyeceğiniz bazı önemli bilgileri dershane öğretmenlerinden duyabilirsiniz. Onlar sürekli YGS ve LYS testlerine odaklandıklarından çıkacak soru tiplerine yönelik konulara ağırlık vereceklerdir.

Rehberlik servisine sık sık uğrayın. Hedefiniz, sınav ile ilgili kaygılarınız vb. nedenler için rehber öğretmeni ziyaret ediniz. Onun işi sizi yönlendirmektir. Bu konuda çekingen olmayın.

Etkili ders çalışma teknikleri konumuza göz atın.

Uyku saatleriniz düzenli olsun, unutmayın sınav sabah saatlerinde yapılmaktadır. Bu nedenle her gün belli bir saate yatıp erken kalkın. Özellikle sınav günü öncesi uykunuzu tam olarak almalısınız. İdeali 8 saattir. Not: Üniversiteyi kazandığınızda sabahlara kadar uyanık kalmak için bir sürü vaktiniz olacak

Çalışma masanızda (evet masada çalışın) dikkat dağıtıcı herhangi bir şey olmaması gerekir. Cep telefonu, twitter, facebook alışkanlıklarınızı çalışma süreniz boyunca erteleyiniz.

Müzikli ders çalışma ve test çözenlere bu davranışın yanlış olduğunu söylemek isteriz. Müziksiz duramıyorum diyorsanız seçtiğiniz müzik, sözsüz ve sakin olmalı. www.di.fm adresinden, chillout müzik kanalını önerebiliriz.

 

Bir yorum bırakın