Üniversite Tercih Kılavuzunda Öğretim Üyesi Sayıları Yer Alacak

0
1352

Üniversite tercihlerinde “bilinçli dönem” ile ilgili açıklama yapan YÖK başkanı Yekta Saraç:

“Üniversiteye girişte bilinçli tercih dönemini paylaştık. Bu yıl ilk defa öğrencilerimiz, girecekleri lisans programlarında kaç öğretim üyesi olacağını tercih kılavuzunda göreceklerdir. Bir sonraki sınav öncesinde de öğrencilerimize, yükseköğretim kurumlarının çıktılarına ilişkin çok daha geniş veri sunumu yapılacaktır. Daha önce kurduğumuz Üniversite Sanayi İşbirliği Daimi Komisyonu, önümüzdeki günlerde faaliyetlere başlayacak. Sanayiden de sektörden temsilcilere yer alacak ve daimi bir komisyon olacak.” diyerek üniversite tercih sürecindeki bazı belirsizlikleri ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirtti.

yekta saraç

“Mevcut sistemin değerlendirilme çalışmasının vakti geldi”

“Üniversiteye giriş sistemi de dahil eğitim öğretimde, mevcudun bilimsel bir analizi yapılmadan, ‘daha iyi olabilir’ düşüncesi ile sistem değişikliklerine gitmenin sakıncalı olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte mevcut sistemin bir değerlendirme çalışmasının yapılma vaktinin geldiğini de kabul ediyoruz. Önceki yıllarda, başta Milli Eğitim Bakanlığımız ve üniversitelerimiz olmak üzere, alakadarların dahil olduğu hatta öğrenci tercihlerinin de yer bulduğu çok geniş bir katılım ve uzun süren süreçte bugünkü sistemi kurgulamıştık. Şu an eleştirilen, LYS sınavlarının ayrı günlere, YGS ayrı haftalara bölünmesi konusunda kararı ne kendimiz aldık ne de bakanlığın böyle bir önerisi oldu. Bu öneri, doğrudan doğruya son sınıftaki lise öğrencilerimizden geldi.”

YÖK Başkanı Saraç, son 5 yılda eğitim bilimcilerin eleştirilerinin bu sistemin özüne değil, sınav sonuçları üzerinde yoğunlaştığını ifade ederek, “Bununla birlikte, sistemin köklü bir değişikliğe gitmeden daha yalın hale getirilmesinin mümkün, belki de yararlı olacağı düşünülebilir” dedi.

Bir yorum bırakın