Üniversite Tercihi Yapacaklar İçin Üniversite ve Bölüm Karneleri

0
2182

ODTÜ, Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı üniversite tercihi yapacak adaylar için yeni bir sıralama sistemi yayınladı. Buna göre adaylar tercih edeceği üniversitenin ve alanın dünyada ve Türkiye’de kaçıncı olduğunu öğrenebilecekler.

ODTÜ URAP (University Ranking by Academic Performance) Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, tercih aşamasındaki üniversite adaylarına ve velilere yardımcı olmak amacıyla üniversitelerin çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan sıralamalarını içeren etkileşimli bir rapor hazırlayarak, http://tr.urapcenter.org/2015_alan_siralamasi/ adresinden yayımladıklarını bildirdi.

2015 Üniversite Tercih, Taban Puan ve Kontenjan Kılavuzu Yayınlandı (ÖSYM)

 

Tercih için yardımcı kaynak

Akbulut, üniversite sıralamalarının, tercih aşamasındaki adayların üniversite ve bölüm seçmesine yardımcı olacağını ancak karar vermek için yeterli olmadığını belirtti.

Adayın aldığı puan da belirleyici bir faktör olsa da her adaya karar vermeden önce, okurken mutlu olacağı bölümlerin bir listesini hazırlamasını tavsiye eden Akbulut, şöyle devam etti:
“Adayların, arkadaş, danışman ve öğretmenlerinin görüşlerini alıp onların tecrübelerinden yararlanması da yarar sağlar. Adaylar, kendilerine en uygun olan bölümler hakkındaki son kararı mutlaka kendileri vermelidir. Puanı yüksek adayların, puanım ziyan olmasın diye kendilerine uygun olmayan yüksek puanlı bölümleri yazması hata olur. Puanı düşük olan adaylar ise okumaktan mutlu olacakları düşük puanlı bölümleri seçmekten çekinmemelidir. Düşük puanlı bölümlerde, iyi bir eğitim alıp iş yaşamında başarılı olma şanslarını arttırabilirler.

Adaylar üniversiteleri ziyaret edip; kütüphane, bilgisayar, laboratuvar, yurt ve kafeteryalar ile spor ve sağlık hizmetlerini yakından incelemeli. Bu tür olanaklar, üniversite eğitiminin rahat ve başarılı geçmesi açısından önem taşır. Maddi durumu başka kentte okumaya uygun olmayanlar, yaşadıkları kentteki üniversitenin en uygun bölümünü seçmeli.”

üniversite karneleri

Bir yorum bırakın