Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler (2013)

0
2573

Merhaba, 2013 ÖSYS – LYS Tercih dönemi başlamak üzere, tercih konusunda kararsız ve kafası karışık olan üniversite adayları için çeşitli kaynaklardan üniversite tercihi yapacaklara tavsiyeleri toplayıp, yorumladık. Umarım doğru bir karar almanızda bu rehber faydalı olur.

 • Tercihlerinizi yaparken gerektiğince dershanenizin rehber öğretmeniyle iletişimde bulunup gerçekten sevdiğiniz ve bitirdiğinizde iş bulabileceğiniz bir bölümü seçmeye çalışmanız üniversite yıllarınız ve sonrası için çok önemli. 
 • Mümkün olduğunca yazacağınız üniversiteler ve bölümler konusunda bilgi edinmeli ve başkalarının (konu ile ilgili bilgisi yetersiz, yaşlı aile bireyleri akrabalar ve komşular gibi..) olumsuz yönlendirmelerinden uzak kalmalısınız.
 • Yazacağınız Üniversiteler ve bölümler hakkında subjektif ancak gerçekçi bilgileri üniversitenin web sitesinden değil, ekşisözlük gibi özgür sitelerden edinebilirsiniz. Böyle sitelerin yazarları genellikle üniversite okumuştur ve okulun durumunu oldukça iyi analiz edebilirler.

 • Yazacağınız bölümün hangi fakültede olduğuna bakın, bazı fakülteler üniversitenin ana kampüsünden uzak farklı küçük yerleşim birimlerinde yer alır. Üniversite hayatında ana kampüs üniversitelere ayrılmış bir alan olduğundan daha rahattır. Kampüsten ayrı fakülteler gerek alanı gerekse çevrede yapılabilecekler açısından kısıtlıdır.

 • Vakıf üniversitesi seçecekler yeni açılan ve öğretim üyesi/kalitesi bakımından eksiği bulunan üniversitelerden çok köklü üniversitelere girmelidirler. 
 • 3 büyük şehir (İzmir+İstanbul+Ankara) ve Eskişehir üniversite yapısına uygun şehirlerdir. İmkanınız varsa bu şehirlerden bir üniversiteye girmenizi öneririm. Özellikle büyük şehirlerden küçük ve gelişmemiş şehirlere giden öğrenciler bir çok konuda kısıtlama ve baskıyla karşı karşıya kalabilirler.

 • Ekonomik durumunuz biraz iyiyse ailenizin olduğu şehirde okumayın. Üniversite yıllarınızı özgürce yaşayabilmenizin yollarından biridir bu, ancak kötü yanı 4 senenin sonunda eve geri dönmektir. (Not: Bu 4 yılda aileniz size, siz de ailenize yabancılaşabilirsiniz, ilişkileriniz eskisi gibi olmayabilir.)

 • Seçeceğiniz üniversite ve bölümde okumuş birisini bulun, soru sorun. İnternet gibi mükemmel bir faktör olduğundan üniversitelerin facebook sayfalarından, çeşitli forumlardan size yardımcı olabilecek kişileri bulmanız çok kolay.
 • Yandex’in hazırladığı Üniversite indexine göz atın: http://uni.yandex.com.tr/
 • Tercihlerde son kararı kendiniz verin.

 • Son olarak bu ülkede çoğu konuda aksaklık ve eksiklikler var, eğitim alanı ve sonrasındaki iş hayatı da bunlardan biri. Seçimlerinizin ters gitme olasılığı yok değil, bu nedenle seçtiğiniz bölüme ek olarak hayatta kullanışlı ve faydalı olabilecek yan yetenekler geliştirmeniz üniversiteden sonraki yaşamınızda size bazı avantajlar sağlayabilir.

Bir yorum bırakın