Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler 6-14 Temmuz 2015

0
4818

2015 yılı üniversite tercihleri 6-14 Temmuz tarihleri arasında alınacak. Bu yazımızda üniversite tercih sürecinde dikkat etmeniz gereken noktaları sizlerle paylaşacağız, aman yıllar öncesinden kalma bilgisiyle sizlere akıl vermeye çalışan eş dosttan uzak durun ^^

2015 Üniversite Tercihi Tavsiyeleri:

 • Üniversiteler ve bölümler hakkında bilgiyi ekşisözlük gibi sitelerden edinin. Bu gibi sitelerde tarafsız bir biçimde mezun olan veya o bölümde okuyan insanlar tarafından yorum yapılır.
 • Tercih yaparken puanlardan ziyade, başarı sıralaması yerinizi daha iyi gösterir. Yani kesinlikle tercihinizin mantığını başarı sıralamaları üzerinden kurun. Bu arada sıralamanızın yetmedi bir bölümü yazabilirsiniz, tercihlerinizi olumsuz olarak etkilemez, yerleştirilme şansınız da vardır. Bu tür tercihler 3-4 tane olabilir.

NOT: Başarı sıralamanıza göre girebileceğiniz bölümleri merak ediyorsanız, yandex tercih robotunu kullanabilirsiniz. uni.yandex.com.tr

 • Tercih edeceğiniz bölüm ve üniversitenin alanında nasıl bir konumda olduğunu öğrenmek için buraya tıklayın.
 • Kursa gittiyseniz, tercih dönemi için randevu almayı unutmayın. Rehber öğretmeniniz ile bölüm seçimi hakkında konuşun, iş imkanlarının yanında ilgi ve isteklerinizi de dikkate alın.
 • Deneyimsiz, bilgisiz akrabaların/komşuların “şu bölümü seç, bu çok iyi” gibi ifadelerine kanmayın. Aileden aşırı bir zorlama yoksa istediğiniz bölümden başlayarak tercihlerinizi sıralayın. En çok istediğiniz 1. sırada olacak.

üniversite tercih yapacaklar tavsiye

 

 • Yazacağınız bölümün hangi fakültede olduğuna bakın, bazı fakülteler üniversitenin ana kampüsünden uzak farklı küçük yerleşim birimlerinde yer alır. Üniversite hayatında ana kampüs üniversitelere ayrılmış bir alan olduğundan daha rahattır. Kampüsten ayrı fakülteler gerek alanı gerekse çevrede yapılabilecekler açısından kısıtlıdır.
 • 3 büyük şehir (İzmir+İstanbul+Ankara) ve Eskişehir üniversite yapısına uygun şehirlerdir. İmkanınız varsa bu şehirlerden bir üniversiteye girmenizi öneririm. Özellikle büyük şehirlerden küçük ve gelişmemiş şehirlere giden öğrenciler bir çok konuda kısıtlama ve baskıyla karşı karşıya kalabilirler.
 • Vakıf üniversitesi tercih etmeyi düşünenler, yeni açılmış daha kampüsü bile olmayan üniversitelerden çok, köklü olanları tercih ediniz. Akademik kadro açısından büyük farklılık bulunmaktadır ki bu eğitim kalitesini etkiler.
 • Toplam 30 tercih hakkınız olacak, tercihlerde önemli olan istek sıranız. Tercihlerinizi listelemeye 1. sıradan başlayın. Puanınızdan yüksek puanlı bölümleri de yazabilirsiniz, her zaman kazanma şansınız bulunmakta fakat fazla uçmamakta fayda var (:
 • Gitmek istemeyeceğiniz bir bölümü/üniversiteyi tercih listenize koymayın. Ne olursa olsun gitmek istiyorum diyorsanız, son sıralara koyun.
 • Tercih kılavuzundaki tablo açıklamaları dikkatlice okumalısınız, bazı bölümler fiziksel olarak yeterlilikler istemektedir (örneğin pilotaj) bunu tercihten önce bilmeniz daha iyi olacaktır. Kılavuz dikkatli bir şekilde inceleyyiniz.
 • Bir ODTÜ Makine Mühendisliği öğrencisinin tavsiyelerini okumak ister misiniz ? buraya tıklayın.
Yapmamız gereken tek şey, bize verilen zamanla ne yapacağımıza karar vermemiz.
Yapmamız gereken tek şey, bize verilen zamanla ne yapacağımıza karar vermemiz.

Son olarak bu ülkede çoğu konuda aksaklıklar var, eğitim alanı ve sonrasındaki iş hayatı da bunlardan biri. Seçimlerinizin ters gitme olasılığı yok değil, bu nedenle seçtiğiniz bölüme ek olarak hayatta kullanışlı ve faydalı olabilecek yan yetenekler geliştirmeniz üniversiteden sonraki yaşamınızda size bazı avantajlar sağlayabilir.

Hakan Caba – Gribilge.com Rehberlik

Bir yorum bırakın