Üniversite Tercihi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

5
2470

Üniversite tercihleri bu yıl 8-18 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak. Adaylar şimdiden sabırsızlanmaya başladılar. Bu yazımızda doğru ve mantıklı bir biçimde tercih yapmanız için bilmeniz gereken bazı noktalardan bahsedeceğiz.

 • Üniversiteler ve bölümler hakkında bilgiyi ekşisözlük gibi sitelerden edinin. Bu gibi sitelerde tarafsız bir biçimde mezun olan veya o bölümde okuyan insanlar tarafından yorum yapılır.
 • Tercih yaparken puanlardan ziyade, başarı sıralaması yerinizi daha iyi gösterir. Yani kesinlikle tercihinizin mantığını başarı sıralamaları üzerinden kurun. Bu arada sıralamanızın yetmedi bir bölümü yazabilirsiniz, tercihlerinizi olumsuz olarak etkilemez, yerleştirilme şansınız da vardır. Bu tür tercihler 3-4 tane olabilir.
 • Dershaneye gittiyseniz, tercih dönemi için randevu almayı unutmayın. Rehber öğretmeniniz ile bölüm seçimi hakkında konuşun, iş imkanlarının yanında ilgi ve isteklerinizi de dikkate alın.
 • Deneyimsiz, bilgisiz akrabaların/komşuların “şu bölümü seç, bu çok iyi” gibi ifadelerine kanmayın. Aileden aşırı bir zorlama yoksa istediğiniz bölümden başlayarak tercihlerinizi sıralayın. En çok istediğiniz 1. sırada olacak.
 • Yazacağınız bölümün hangi fakültede olduğuna bakın, bazı fakülteler üniversitenin ana kampüsünden uzak farklı küçük yerleşim birimlerinde yer alır. Üniversite hayatında ana kampüs üniversitelere ayrılmış bir alan olduğundan daha rahattır. Kampüsten ayrı fakülteler gerek alanı gerekse çevrede yapılabilecekler açısından kısıtlıdır.
 • 3 büyük şehir (İzmir+İstanbul+Ankara) ve Eskişehir üniversite yapısına uygun şehirlerdir. İmkanınız varsa bu şehirlerden bir üniversiteye girmenizi öneririm. Özellikle büyük şehirlerden küçük ve gelişmemiş şehirlere giden öğrenciler bir çok konuda kısıtlama ve baskıyla karşı karşıya kalabilirler.
 • Vakıf üniversitesi tercih etmeyi düşünenler, yeni açılmış daha kampüsü bile olmayan üniversitelerden çok, köklü olanları tercih ediniz. Akademik kadro açısından büyük farklılık bulunmaktadır ki bu eğitim kalitesini etkiler.
 • Toplam 30 tercih hakkınız olacak, tercihlerde önemli olan istek sıranız. Tercihlerinizi listelemeye 1. sıradan başlayın. Puanınızdan yüksek puanlı bölümleri de yazabilirsiniz, her zaman kazanma şansınız bulunmakta fakat fazla uçmamakta fayda var 🙂
 • Gitmek istemeyeceğiniz bir bölümü/üniversiteyi tercih listenize koymayın. Ne olursa olsun gitmek istiyorum diyorsanız, son sıralara koyun.
 • Tercih kılavuzundaki tablo açıklamaları dikkatlice okumalısınız, bazı bölümler fiziksel olarak yeterlilikler istemektedir (örneğin pilotaj) bunu tercihten önce bilmeniz daha iyi olacaktır. Kılavuz için buraya tıklayınız.
 • Bir ODTÜ Makine Mühendisliği öğrencisinin tavsiyelerini okumak ister misiniz ? buraya tıklayın.

Son olarak bu ülkede çoğu konuda aksaklıklar var, eğitim alanı ve sonrasındaki iş hayatı da bunlardan biri. Seçimlerinizin ters gitme olasılığı yok değil, bu nedenle seçtiğiniz bölüme ek olarak hayatta kullanışlı ve faydalı olabilecek yan yetenekler geliştirmeniz üniversiteden sonraki yaşamınızda size bazı avantajlar sağlayabilir.

Gribilge.com Rehberlik

üniversite tercih yapacaklar tavsiye

 

5 YORUMLAR

 1. merhaba hocam ben ygs 1 den 137 ygs 2 den 136 ygs3 203 ygs 4 198 ygs5 199 aldım. ben iş saglıgı ve güvenligi bölümünü istiyorum lakin iş sağlıgı güvenligi bölümü ygs 2 den alım yapıyor. ben herhangi ygs den barajı geçmek yeterlimi.. yani puanlarım ortada ben ygs 2den bölüm tercihi yapabilirmiyim.

Bir yorum bırakın