Üniversite Tercihinde Sıralamanın Önemi

6
8905

Öncelikle belirtelim bu yazımızda tercih formundaki sıralamadan bahsediyoruz, bölümlerin başarı sıralaması açıklamamız için buraya tıklayabilirsiniz. Üniversite tercih döneminde 30 tercih hakkınız olacak, tercihlerinizi yaparken belli bir sıralamanın ne anlama geleceğinden bahsedeceğiz.

1. sıraya yazdığınız bölüm ile 30. sıraya yazdığınız bölümde nasıl farklar var ? Ne tür tercihler en başa yazılmalı ? Sıralamada nelere dikkat edilmeli.

Tercih sıralamasını yaparken öncelikli hareketiniz, en çok istediğiniz bölümü ilk sıralara yazmak olmalıdır. Bölümün geçen seneki taban puanı sizin puanınızdan yüksek olabilir, yine de bölümü yazabilirsiniz ancak çok fazla puan veya başarı sıralaması farkı varsa yazmanızı tavsiye etmeyiz.

Gelelim, ÖSYM’nin tercihleri nasıl yorumladığına:

2012 lysÖrnekle anlatalım, Merve ve Deniz iki arkadaş.

Merve’nin MF 3 puanı 480, Deniz’in ise 450.

Deniz, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesini tercih listesinde 1. sıraya koyuyor.

Merve ise aynı üniversite ve bölümü 10. sıraya yazıyor.

Eğer Merve’nin önceki tercihleri tutmazsa, (1-9 arası) Deniz ilk sırada yazmasına rağmen Merve’nin puanı daha yüksek olduğu için Merve o bölüme yerleştirilir.

Lafın kısası sizden yüksek puan almış aday, tercih sırası nolursa ilgili bölümde öncelik hakkına sahiptir.

Bkz: Puan ve sıralamalar aynıysa ne olur?

Gribilge Rehberlik

6 YORUMLAR

  1. merhaba benim istediğim üniversitede seçeceğim iki bölüm var biri 48800 ile diğeride 49 bin küsürlerde alıyor benim başarı sıralamam 41 bin küsür. yerleşme şansım nedir?

  2. Benim bi sorum olucak hocam şimdi sadece ygs ye girip 4 yıllık alan okulları yazdık diyelim, hemen acıklanır mı yoksa lys ye girenler mi beklenir ? yani diyelim tutmadı hicbir okula yerleşemedik o zaman lys ye de girip oyle tekrar tercih yapabilir miyiz ? umarım sorumu anlamışsınızdır cevabınızı bekliyorum

    • ikisinin de tercihleri aynı tarihlerde yapılıyor o yüzden birlikte alınacaksınız, lys’ye giren isterse sadece ygs puanıyla da ilgili bölüme başvurabiliyor. Yani iki sınava da girmenizi öneririm, tercih zamanı geldiğinde en çok istediğiniz bölümü üstlere yazmanız yeterli olacaktır.

Bir yorum bırakın