Üniversiteler Bankalarla Ne İşler Çeviriyor ?

0
1268

Son dönemlerde Üniversiteler ile Bankaları bir faaliyet içinde görüyoruz. Üniversiteler öğrenci kartları için, bankalarla anlaşıyor ve üniversitedeki çoğu aktivite öğrenci kartı ile yapıldığından öğrenciler bir bakıma, bankalara bağımlı hale getiriliyor. Üstelik bu öğrenci kartları, kredi kartı özellikleri de barındırabiliyor. Bir insanın paraya en çok ihtiyacı olduğu dönemde eline kredi kartı verilmesini yanlış bulduğumuzdan bu konuya dikkat çekmek istiyoruz.

[ad]

Radikal Gazetesi, Samet Akten‘in haberine göre:  Türkiye’de şu ana kadar 23 üniversite yeni kimlikleri bankalarla anlaşma yaparak ‘kredi kartı’ yerine de geçecek şekilde yeniden düzenledi. Bu uygulamayı son olarak 90 bin öğrencisi bulunan İstanbul Üniversitesi’nde hayata geçirildi. Ancak uygulama öğrencilerden, hukukçulardan ve tüketici derneklerinden büyük tepki görüyor. Öğrenciler, “Kimlik bilgilerimizi bizden izinsiz bankalara vermeleri suç” derken, hukukçular ve tüketici dernekleri ise bu uygulamanın yasal bir boşluktan kaynaklandığını belirtiyor.

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİVDER) Başkanı Tahsin Yeşildere‘ye göre: “Özel hayatın gizliliğini ortadan kaldıran bu uygulama aynı zamanda milyonlarca öğrencinin bankalarla zorunlu bir ilişki kurmasının önünü açıyor. Henüz reşit bile olmayan birçok öğrencinin bankayla ilişki kurmaya teşvik edilmesi üniversitelerin işi olmamalı”

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Başkanı Avukat Taylan Tanay: “Kişilerin kimlik bilgilerinin paylaşılması ve öğrencilerin dayatma yoluyla banka müşterisi haline getirilmesi ise temel insan hakları ihlali. Tüketici haklarının korunmasına ilişkin kanunda konuyla ilgili bir düzenleme olmadığından bu uygulama hakkında idare mahkemesine dava açılabilir.”

Uzmanlar, yasada bu konuyla ilgili düzenleme olmadığından bir boşluk olduğunu belirtiyor.

Bir yorum bırakın