Üniversiteler Pedagojik Formasyon Kontenjanlarını Açıklıyor

0
1637

YÖK’un formasyon kararını üniversitelere bırakmasının ardından, bahar dönemi için pedagojik formasyon başvuru ve kontenjan açıklamaları yapılmaya başlandı. 

Bu üniversitelerden biri olan Uludağ Üniversitesi, bahar dönemi için kontenjanı 2,500 olarak belirledi. Uludağ Üniversitesi’nin Aralık ayı Senato toplantısında, 2015-2016 Akademik Yılında 2 bin 500 Fen-Edebiyat Fakültesi mezunu veya son sınıf öğrencisine formasyon eğitimi verilmesi kararı çıktı. Üniversiteye formasyon başvuruları 7-11 Aralık tarihleri arasında Eğitim Fakültesi Öğrenci İşleri Bürosu’na yapılacak.

Üniversitelerin bir çoğu formasyon kararlarını açıklamaya başladı:

YÖK aldığı kararla, bünyesinde eğitim fakültesi barındıran 70 devlet üniversitesine kendi formasyon kontenjanını belirleme yetkisi verdi. Buna göre bir çok üniversite formasyon kararlarını duyurmaya başladı.

pedagojik formasyon

Formasyon duyuruları nereden takip edilebilir ?

Pedagojik formasyon duyurularını üniversitelerin, öğrenci işleri daire başkanlığı sayfalarından takip edebilirsiniz. Ayrıca bu duyurular eğitim fakültesi sayfalarından da yapılacaktır. Başvurulara ilişkin bilgiler bu sayfalarda yer alacak ve eğitim süreci muhtemelen ikinci dönem başlayacaktır.

Formasyon ile ilgili tartışmalar devam ediyor

YÖK’ün pedagojik formasyon kontenjanlarını belirlemesinin ardından, kontenjan belirleme yetkisi üniversitelere bırakması tartışma konusu oldu. Nitekim kurum, önce öğretmen fazlalığı nedeniyle formasyon kontenjanını kısıtladı, bunun ardından yetkiyi tamamen üniversitelere bıraktı. Aynı zamanda eğitim fakültelerindeki ikinci öğretim bölümlerinin de kapatılması bekleniyor. YÖK’ün tavrı sürekli değişirken, bir çok öğretmen adayı bu konuyu tartışmaya devam ediyor.

Gribilge.com

Bir yorum bırakın