Üniversitelerde Hazırlık Sınıfı Bilgilendirmesi

0
2074

Üniversiteye ilk defa yazılacak öğrenciler için üniversitelerde hazırlık sınıfı sürecinden bahsedeceğiz. Hazırlık sınıfı genellikle ileride İngilizce ders işleyecek bölümler için verilmektedir, ancak İngilizce eğitim görmeseniz de bölümünüzde hazırlık sınıfı yer alabilir.

Hazırlık sınıfının süresi:

Hazırlık sınıfı 1 yıl boyunca devam eder. 2 dönemde de öğrenciler İngilizce dersleri alırlar ayrıca okula adapte olmaya başlarlar.

Hazırlık sınıfını geçemeyenler:

Hazırlık sınıfında başarısız olanlar lisans programına başlayamazlar, tekrar hazırlık okumak veya üniversitenin yabancı dil seviye belirleme sınavına katılmak zorundadırlar.

Hazırlıkta başarısız olan öğrencilerin Türkçe bölümlere geçmesi mümkün mü ?

Hazırlık sınıfında başarısız olan öğrenciler için her yıl eylül ekim aylarında ÖSYM tarafından bazı kurallar çerçevesinde Türkçe bölümlere geçiş yapılır. Bu süreç hakkında bilgilendirme için bkz: http://www.gribilge.com/hazirlik-sinifinda-basarisiz-olanlar-icin-turkce-bolumlere-gecis-2012/

universiteler

İngilizce bilenler hazırlık okumak zorunda mı ?

İngilizceyi iyi derecede bilenler hazırlık okumak zorunda değillerdir. Her yıl hazırlık sınıfından muaflık için üniversite dil sınavı yapar bundan başarılı olan öğrenciler doğrudan 1. sınıftan veya hazırlık 2. dönemden başlayabilirler.

Hazırlık sınıfına dair hususlar üniversiteler tarafından belirlenir.

Gribilge.com

Bir yorum bırakın