Üniversitelerde Okuyan Suriyeli Öğrenci Sayısı 10 Bin

0
1181

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2016 yılı itibariyle üniversitelerde öğrenim gören Suriyeli öğrenci sayısının 10 bini bulduğunu belirtti. Türkiye’de geçici koruma altında bulunan 19-24 yaş arası Suriyelilerin sayısının geçen yıl ağustos ayı itibarıyla 400 bine yaklaştığını açıklayan Saraç, “2016 yılı itibarıyla ülkemizde yükseköğrenim gören Suriyelilerin sayısı 10 bini buldu” dedi.

Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ve üniversitelerin siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi alanındaki ilgili akademik birim yöneticilerinin katılımıyla, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantının açılışında konuştu.

Ön yargıların, ötekileştirmelerin, ayrımcılıkların olmadığı daha iyi bir dünya için, birlik ve dirlik için hem Türkiye’de, hem bölgede karşılıklı anlayış ve hoşgörüye, dostluğa ve saygıya en çok ihtiyaç duyulan zor zamanlardan geçildiğine işaret eden Yekta Saraç, terörün bütün dünyayı tehdit ettiğini ve ülkede bütün insani değerleri aşan vahşi eylemler ile gündeme geldiğini anlattı.

Bütün bu zorluklara rağmen Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmasına yönelik çalışmaların halen en önemli ve en ciddi hedef olduğunu belirten Saraç, “Bu hedefe ulaşmanın yolu ancak nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insan faktörü ile mümkündür ve bizim davamız işte budur” dedi.

182 Üniversitede Yaklaşık 7,5 Milyon Öğrenci Okuyor

Başkan Saraç, Türkiye’de 111’i devlet, 65’i vakıf, 6’sı vakıf meslek yüksekokulu olmak üzere toplam 182 yükseköğretim kurumunun bulunduğunu belirterek, 7,5 milyona yaklaşan öğrenci sayısı ile Türkiye’nin, Avrupa yükseköğretim alanında 2’nci en büyük ülke konumunda olduğunu söyledi.

Saraç, “Artık, son 10 yılda yaşanan bu büyüme sürecinin bundan sonraki aşaması, keyfiyet itibarıyla nitelik ve kalite bakımından da büyümek” diye konuştu.

YÖK’ün başlattığı 100 tematik alanda 2 bin kişiye yönelik doktora burslarına ilişkin bilgi veren Yekta Saraç, bu alanlar arasında Balkan, Ortadoğu, Afrika, Uzakdoğu, uluslararası güvenlik ve terör gibi önemli başlıkların yer aldığının altını çizdi.

Yabancı öğrencilerin yüzde 80’i devlet üniversitelerinde

OECD’nin 2015 verilerine göre 4,5 milyondan fazla öğrencinin, vatandaşı olduğu ülkenin dışında bir yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırdığını aktaran Saraç, bunların yüzde 58’ini Asya bölgesinden gelen öğrencilerin oluşturduğunu belirtti.

Türkiye’deki uluslararası öğrenci sayısının 2000’li yıllarda 20 binler civarında iken, bugün 100 binli rakamlara ulaştığını söyleyen YÖK Başkanı Saraç, şöyle devam etti:
“189 ülkeden öğrenci okutuyoruz. Ülkemize en çok öğrenci gönderen ülkeler arasında ilk 10’da sırasıyla Azerbaycan, Türkmenistan, Suriye, İran, Afganistan, Irak, Yunanistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Kosova geliyor. Ülkemizde uluslararası öğrencilerin yüzde 80’i devlet üniversitelerinde, yüzde 20’si vakıf üniversitelerinde.

Uluslararası öğrenciler en çok İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Erzurum’u tercih ediyorlar. Uluslararası bu öğrencilerin eğitim gördükleri alanlara baktığımızda, insani bilimler, edebiyat ve eğitim yüzde 34, sağlık yüzde 21, mühendislik ve mimarlık ise yüzde 9 oranında.”

Saraç, uluslararası öğrencileri, küreselleşmeyle küçülen dünyada kendi kimliklerini, kültürlerini ve aidiyetlerini korumaları ve kollamaları, ancak Türkiye ile sıcak ilişkilerini devam ettirmeleri için yönlendirdiklerini anlattı.

Mülteci gençler ana başlık

Bugün dünyanın önemli insani meselelerinden biri olan göç konusunun ana başlıklarından birinin mülteci gençler olduğunu bildiren Yekta Saraç, “Yeni bir yaşam inşa etme beklentisi ile ülkemizde bulunan genç insanların kayıp nesiller olmaması için Yükseköğretim Kurulu olarak devletimizin ve hükümetimizin desteği ile önemli adımlar atıyoruz. Türkiye’de geçici koruma altında bulunan 19-24 yaş arası Suriyelilerin sayısı geçen yıl ağustos itibarıyla 400 bine yaklaştı. 2016 yılı itibarıyla ülkemizde yükseköğrenim gören Suriyelilerin sayısı 10 bini buldu” dedi.

YÖK olarak 2014 yılından bu yana Suriyeli gençlerin yükseköğretime erişimiyle ilgili destekleyici bir dizi karar aldıklarını belirten Saraç, Ankara ve İstanbul gibi büyük kentlerdeki üniversitelere ilaveten özellikle Çukurova, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Harran, Mersin, Mustafa Kemal ve Osmaniye Korkut Ata üniversitelerinde Suriye ve Irak kökenli öğrencilerin kabulü çerçevesinde yoğun gayretler verildiğini söyledi.

Bu üniversitelerde, Suriye ve Iraklı öğrencilere yönelik olarak YÖK’ün desteğiyle çok farklı yöntemler izlendiğini anlatan YÖK Başkanı Saraç, göçmenlerin sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan kısa ve uzun vadede ülkeye yapacağı katkıların bulunduğunu vurguladı.

Kaynak: Hürriyet Eğitim

Bir yorum bırakın