Üniversitelerde Pilotaj Bölümü

8
9409

Pilotaj bölümü, 4 yıllık bölümlerden biridir, ve bu bölüme girebilmek için gerekli puan türü MF-4‘tür. Bu bölümü bitiren öğrenciler iş olarak pilot olabilirler.

Pilotaj Bölümü Hangi Üniversitelerde Vardır ve Bölümün Taban Puanları Kaçtır ?

  • Anadolu Üniversitesi. Pilotaj Taban Puan: 477,82953
  • Türk Hava Kurumu Üniversitesi (THK). Pilotaj Taban Puan: 352,24335 (Paralı,Burssuz)
  • Türk Hava Kurumu Üniversitesi (THK). Pilotaj (Tam Burslu): 488,39501
  • 19 Mayıs Üniversitesinde de vardır.
  • Not: Taban Puanlar, 2012 yerleştirmeleri sonrasında belirlenmiştir.

 

Pilotaj bölümünde Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı ICAO, Avrupa Havacılık Standardı JAR-FCL ve ulusal gereklilikler doğrultusunda sürdürülen eğitimin sonunda öğrenciler ATP(A)-Havayolu Nakliye Pilotu kredisinde CPL(A)-Ticari Pilot lisansına ve IR(A)-Aletli Uçuş Yetkisi lisansına sahip pilotlar olarak mezun olmaktadırlar.

 

Pilotaj bölümünde okuyabilmek için sağlık raporu vb. şartlar gerekli midir? Eğer gerekli ise, Pilotaj bölümünü tercih eden aday öğrencilerin karşılaması gereken şartlar nelerdir?

Bu bölüme Aday öğrencilerin, 06.06.2006 tarihli ve 26190 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Uçak Pilotu Lisans Yönetmeliği (SHY–1)” nin 24. Maddesinde belirtilen öğrenci pilot lisansı için müracaatlarda öngörülen şartları karşılıyor olması gerekmektedir. Söz konusu şartlar aşağıda belirtilmektedir:

a) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) veya SHGM tarafından yetkilendirilen havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli 1 inci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak ve sağlık sertifikasında, tek pilotla sertifikalı uçaklarda sorumlu pilot olarak uçmasına engel kısıtlama bulunmadığını belirten sağlık raporu getirmesi gerekmektedir.

YETKİLİ HASTANELER:

pilotaj bölümüAlman Hastanesi – Taksim – İSTANBUL
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi – ANTALYA
Başkent Üniversitesi Hastanesi – ANKARA
Doğan Hastanesi – Küçükçekmece – İSTANBUL
Eskişehir Asker Hastanesi – ESKİŞEHİR
Etimesgut Asker Hastanesi Asker Hastanesi Baştabipliği – ANKARA
Güzelyalı Asker Hastanesi Asker Hastanesi Baştabipliği – İZMİR
Memorial Hastanesi – İSTANBUL
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi – SAMSUN
V.K.V Amerikan Hastanesi – İSTANBUL
Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi – İSTANBUL
TAPDİ Buca Tıp Merkezi – İZMİR
Özel Hisar Intercontinental Hastanesi – İSTANBUL

b) Cumhuriyet Başsavcılıklarından alınacak arşiv kayıtlı Adli Sicil Belgesi.

THK Üniversitesinde Pilotaj bölümünün ücreti ne kadardır?
Pilotaj bölümü eğitim ücreti 27.500 TL + KDV (% 8) olup, öğretim ücretindeki olası yıllık artışlar, bir önceki yıla göre tüketici fiyatlarındaki artış (TÜFE) ile sınırlı tutulacaktır.

Pilotaj bölümünde zorunlu hazırlık sınıfı var mıdır?
Programda bir yıllık zorunlu “İngilizce Hazırlık Programı” uygulanır. İngilizce yeterlilik sınavını geçemeyen öğrencilerin bölüm derslerini almadan önce İngilizce hazırlık sınıfına devam etmeleri ve bu sınıfı başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. İngilizce Hazırlık Programı eğitim ücreti 15.625 TL + KDV (% 8)’dir. (2012 yılı)

Pilotaj bölümü programı boyunca alınan İngilizce ve Türkçe derslerin kredi dağılımı nasıldır?
Program toplam 157 krediden oluşmaktadır. 8 kredi Türkçe ve 149 kredi İngilizce olmak üzere derslerin toplam kredi yükü itibariyle yaklaşık %95’i İngilizce olarak verildiğinden; İngilizce yeterlilik sınavını geçemeyen öğrencilerin bölüm derslerini almadan önce İngilizce hazırlık sınıfına devam etmeleri ve bu sınıfı başarıyla tamamlamaları gerekmektedir.

Pilotaj bölümü öğrencileri eğitim süreleri boyunca toplam kaç saat fiili uçuş gerçekleştirmektedir?
Öğrenciler eğitim süreleri boyunca toplam 260 saat (us) uçuş gerçekleştirmektedirler.

8 YORUMLAR

  1. Yıllık ücretlerin dışında başka ödemeler var mı?(Örn. Uçuş ücreti) Ne tür uçaklar kullanılıyor. Mezun olunduğunda ne tür uçakları kullanma ehliyeti veriliyor.Ortalama beklenen maaş ne kadar olabilir.İş bulma oranı nasıldır. Teşekkür ederim.

    • başka ödeme bulunmasa da ek etkinlikler düzenlenirse gerekli olabilir. bölümün ayrıntısı için bizzat üniversiteye gidip bilgi almanız daha uygun olur, iş imkanı konularını ise ekşisözlük gibi yerlerde yaşanmış entrylerde gözlemleyebilirsiniz. sadece bölüm adını aratmanız yeterli.

  2. mülakatlar kaldırlıdı sadece üniversite sınaavından alınan puan yeterli olduğunu söylüyorlar.Eğer mülakatlar yapılacaksa boy, kilo, yaş etkeni nelerdir ??

Bir yorum bırakın