Üniversitelerde rekor boş kontenjanın anlamı ne ? Adaylar ne yapabilir ?

0
1007

2017 ÖSYS sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversitelerde kontenjanların büyük bir kısmı boş kaldı. Peki boş kontenjanların anlamı ne ve bir bölüme yerleşemeyen adaylar ne yapabilir ?

Bu yıl tercih sürecinin ardından Devlet Üniversitelerinde 154 bin 649, Vakıf Üniversitelerinde ise 49 bin 225 kontenjan boş kaldı. Doluluk oranları, geçtiğimiz yıla göre 2017’de devlet üniversitelerinde %75.9’a ve vakıf üniversitelerinde %70’e düştü.

Durumu değerlendiren YÖK, yaptığı analiz sonrası kontenjan ve yerleşen sayılarının ‘hadsiz hesapsız artırılması’nın öncelik olmadığını vurguladı. YÖK, boş kontenjan sayılarının öğrencilerin daha bilinçli ve seçici tercihler yaptığını gösterdiğini belirtti. Analizde ayrıca başarı barajı ve açıköğretimle ilgili yeniliklerin, boş kontenjana neden olsa da kalite artırılması amacı için olumlu olduğu söylendi. Ayrıca “Özellikle meslek lisesi mezunlarına yönelik bu ilk sene için rehberlik yapmamız gerektiğini de göz ardı etmiyoruz” denildi.

YÖK: Boş kontenjanlar bilinçli tercihi gösteriyor

-Yerleştirme sonuçlarına göre boş kalan 214 bin 430 toplam kontenjanın 163 bin 613’ü ön lisans; 50 bin 817’si ise lisans programlarında. Tercih edecek öğrenci sayısı geçtiğimiz yılla karşılaştırıldığında önemli bir değişiklik olmamasına ve kontenjanlarda artış olmasına rağmen boş kontenjan sayıları öğrencilerimizin daha bilinçli ve seçici bir tercih sürecinde olduğunun göstergesi.

– Sınavsız geçişin kaldırılmış olması dikkate alındığında, meslek lisesi mezunlarımızın tercih edebileceği yüksek sayıdaki program sayısı memnuniyet verici.

Açıköğretim lisans programlarındaki yeni uygulama da etkiledi

-Açıköğretim lisans programlarındaki puan türünün örgün puan türüyle aynı düzeye getirilmesi ve bu kapsamda açıköğretim lisans programlarına LYS ile öğrenci yerleştirilmesi bu programlarda doluluk oranını düşürdü.

Ek yerleştirme süreci

-Lisans ve ön lisanstaki önemli sayıda boş bulunan kontenjanlar öğrencilerimize ek yerleştirme döneminde önemli fırsatlar sunabilecek.

-2017 yerleştirme sonuçları Yükseköğretim Kurulu olarak son iki yıldır önceliklendirdiğimiz kalite odaklı büyümenin önemli bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Hiç bir bölüme yerleştirilmeyen adaylar için ek yerleştirme tercihleri 25 Ağustos – 5 Eylül tarihleri arasında alınacak.

Bir yorum bırakın