Üniversitelerde Tıp ve Hukuk Fakültelerinin Puanları Düşebilir!

6
3118

Bu yıl Üniversite tercih kılavuzunda yer alan tablolara baktığımızda Tıp ve Hukuk Fakülteleri kontenjanlarında yaklaşık %20-25lik bir artış görmekteyiz. Özellikle tıp fakültelerinde neredeyse her üniversitede +30luk bir kontenjan artışı bulunmakta.

İlgili fakültelerin kontenjanları bu yıl şu kadar arttı:

Tıp fakülteleri: 2, 491

Hukuk fakülteleri: 3, 370

Peki kontenjanların artması ne anlama geliyor ? Kontenjanların artması bu bölümlere girişin eskisine nazaran biraz daha kolaylaşacağı anlamına gelmektedir. Sıralama ve puanlarınızı ona göre değerlendirdin. Puanınız/sıralamanız yetmese bile tercihlerinize ekleyin. Düşüş olacaktır.

Tıp fakültelerine girişi biraz daha kolaylaştıran bu değişiklik için bazı eleştiriler de gelmekte. Ekşisözlükten bir yazar, konu ile ilgili olarak “tahtalı köye hoşgeldiniz“, diyip sağlık sistemindeki sorunları dile getirdi.

tıp mühendisliği

Üniversitelerde kontenjan sayılarının artmasıyla ilgili haberimiz: http://www.gribilge.com/2013-lysye-katilacaklara-iyi-haber-universitelerin-genel-kontenjan-sayisi/

hukuk ve adalet

6 YORUMLAR

  1. Hocam sıralamam 35200 Sakarya Sosyal Hizmetler 33800.Hukuk kontenjanlarının artmasıyla beraber diğer bölümlerin de gerileceğini varsayarsak buraya yerleşir miyim? Bir de Yalova var 35600 ona yerleşme olasılığım nedir? Teşekkürler

Bir yorum bırakın