Üniversitelerde üstün başarılı öğrenciler için üstün başarı sınıfları açılacak

0
909

YÖK, Temel bilimler Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik bölümlerine ilk sıralarda giren öğrenciler için Üstün Başarı Sınıfları oluşturulacağını açıkladı. Açıklamaya göre sınıflar içinde bulunduğumuz eğitim öğretim yılında oluşturulacak.

 

Öğrenciler bu kapsamda;

 • 30 kişiyi aşmayan sınıflarda eğitim alacaklar.
 • İstanbul Üniversitesinden ders almakla birlikte; farklı üniversite kültürleri ile de tanışmalarını istiyoruz. Ders veren hocaların en az 1/3 ü diğer üniversitelerin öğretim üyelerinden seçilecek.
 • Üstün Başarılı sınıflarda Temel Bilimler programlarında öğrenim görecek öğrencilerimiz için özel bir müfredat uygulanacak.
 • Eğitim dili Türkçe olacak, fakat ilk dönemden itibaren yabancı ve Türk eğitmenlerden yabancı dil dersi alacaklar. İngilizce eğitimi, biri yabancı diğeri Türk olmak üzere iki eğitmen tarafından verilecek.
 • Eğitimleri boyunca belli dönemlerde yurt dışı tecrübesi kazandırılacak.

 

YÖK-TEBİP SIKÇA SORULAN SORULAR

 • YÖK-TEBİP programlarında eğitim-öğretime ne zaman başlanacaktır?

Bu yıl yani, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında eğitim-öğretime başlanacaktır.

 • YÖK-TEBİP programlarına kimler başvurabilir?

Devlet üniversitelerimizdeki Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik programlarına ilk üç sırada yerleşen ve ÖSYS kılavuzunda belirtilen koşulları sağlayan tüm öğrencilerimiz başvuruda bulunabilirler.

YÖK Temel Bilimler Bursuna hak kazanabilmek için ilgili programa ilk üç sırada yerleşmiş olmanın yanı sıra ÖSYS Kılavuzunda da belirtildiği gibi aşağıdaki koşullarında sağlanması gerekmektedir. 

1)     İlgili programı ilk 15 tercihine yazmış olmak

2)     Daha önce bir lisans programından mezun olmamış olma

 • YÖK-TEBİP programlarına başvuru süreci nasıl olacaktır?

Öğrencilerin başvuru ve yerleştirme işlemleri öğrencilerin ÖSYS-2017’de bu programlara giriş puanları dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulu tarafından gerçekleştirilecektir. YÖK – TEBİP başvuruları 25 Eylül 2017 tarihine kadar [email protected] adresine gönderilecek niyet beyanı ile alınmaya başlamıştır.

 • YÖK-TEBİP programları “Üstün Başarı Sınıf”larında kaç öğrenci öğrenim görebilecektir?

Her bir program (Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik) için en fazla 30 kontenjan belirlenmiş olup, YÖK-TEB programları kapsamında en fazla 120 öğrenci öğrenim görebilecektir.

 • YÖK-TEBİP programlarına yerleşen öğrenciler hangi üniversitede eğitimlerine devam edeceklerdir?

Bu programlardan herhangi birine yerleşen öğrencilerimiz eğitimlerini özel öğrenci statüsünde İstanbul Üniversitesi’nde alacak olup, İstanbul Üniversitesi’nde “Üstün Başarı Sınıflarında” öğrenim göreceklerdir.

 • YÖK-TEBİP programlarına yerleşen öğrenciler diplomalarını hangi üniversiteden alacaklardır?

Eğitimlerini özel öğrenci statüsünde İstanbul Üniversitesi’nde Üstün Başarı Sınıfında alacak olup, diplomalarını yerleştirilmiş oldukları ve kayıt yaptırdıkları üniversitenin ilgili programından alacaklardır. Bununla birlikte, “Üstün Başarı” sınıflarından mezun olduklarına dair kendilerine YÖK ve İstanbul Üniversitesi tarafından belge düzenlenecektir. Ayrıca diplomasında YÖK-Temel Bilimler Programını İstanbul Üniversitesinde Üstün Başarı Sınıfında tamamlamıştır” ibaresi yer alacak ibaresi yer alacaktır.

 • YÖK-TEBİP programlarının eğitim dili nedir ve İngilizce eğitim var mıdır?

Bu programların eğitim dili Türkçe’dir.

Eğitim dili Türkçe olacak, fakat ilk dönemden itibaren yabancı dil dersi alacaklar. İngilizce eğitiminin yaz dönemlerinde yurt dışı eğitim ve araştırma programları ile destekleyeceğiz.

 • Öğrenciler YÖK-TEBİP programlarının müfredatındaki farklılıklar nelerdir?

YÖK-TEBİP programları kapsamında, Üstün Başarılı sınıflarda Temel Bilimler programlarında öğrenim görecek öğrencilerimiz için özel bir müfredat hazırlanmıştır. Bu öğrencilerimizin alacağı dersler farklılık göstermektedir.

Örneğin Biyoloji programında öğrenim gören öğrenciler birinci sınıfta Moleküllerden Hücrelere ile Arttırılmış Mekanik-Kimya-Beyin Bilimi derslerini, Fizik programında öğrenim gören öğrenciler birinci sınıfta Arttırılmış Mekanik ile Kimya-Biyoloji-Beyin Bilimi derslerini Kimya programında öğrenim gören öğrenciler birinci sınıfta Arttırılmış Mekanik-Biyoloji-Beyin Bilimi ile Elektrik ve Manyetizma derslerini, Matematik programında öğrenim gören öğrenciler birinci sınıfta Analitik Geometri ile Arttırılmış Mekanik – Beyin Bilimi derslerini alacaktır.

YÖK-TEBİP programlarında öğrenim görecek öğrenciler her yarıyılda farklı alanlardan, bölümlerden ve fakültelerden (Edebiyat, Sosyal Bilimler ve Güzel Sanatlar) bir ders, üçüncü yarıyıldan itibaren ise her dönem en az bir ders olmak üzere farklı bir temel bilim alanından seçmeli ders olarak alacaklardır.

 • YÖK-TEBİP programlarına yerleşen öğrenciler YÖK bursu almaya devam edecek midir?

Evet. Bu öğrencilerimiz her ne kadar Temel Bilimler Bursu almakta iseler de bu burs miktarı bu sınıflara kaydolan öğrenciler için yakın zamanda daha da arttırılacaktır. Verilecek bu burs KYK’dan burs alınmasına engel değildir.

 • YÖK-TEBİP programında yerleşen öğrencilere sunulacak başka imkanlar var mıdır?

Program kapsamındaki öğrencilerimiz YÖK-TEBİP Bursunun yanında aşağıdaki imkanlar sunulacaktır:

 • Öğretim üyelerimizin araştırma projelerinde yer alabilecektir.
 • Mevlana değişim programı kapsamında öncelikli desteklenecektir.
 • Yurt dışında yabancı dil yaz okuluna katılabilecektir
 • Lisans öğrenimini başarı ile tamamladığında kendilerine yurt içi ve yurt dışı imkanlar için, güçlü bir danışmanlık ve tavsiye mektubu sunulacak ve sonraki dönemler için yönlendirmede bulunulacaktır.
 • Ayrıca İstanbul dışından gelecek öğrencilerimize yurt imkanı sunulmaya çalışılacaktır.

Bir yorum bırakın