Üniversitelerde yaklaşık 15 bin Suriyeli öğrenci eğitim görüyor

0
750

“Türk Yükseköğretim Sisteminde Suriyeli Öğrenciler” konulu uluslararası konferansta açıklama yapan YÖK Başkanı Saraç, Türkiye’de yükseköğretim seviyesinde yer alan Suriyeli öğrenci sayısını açıkladı. 

“Türkiye Bursları” kapsamında Türkiye’de eğitim gören Suriye uyruklu öğrenci sayılarının 2016-2017 öğretim yılında 3 bin 473’e ulaştığını belirten Saraç, 2016-2017 akademik yılı itibarıyla Türkiye’deki üniversitelerde ise 15 bine yakın Suriyeli öğrencinin okuduğunu açıkladı. Bunların üçte birinin kadın, üçte ikisi ise erkek.

YÖK Başkanı Saraç, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, konferansın, Türkiye’deki genç Suriyelilerin Türk yükseköğretim sistemine dahil olmaları sürecinde atılan adımları sağlamlaştırmak ve hızlandırmak için düzenlendiğini belirterek, bu birlikteliğin dünya örneklerini inceleyerek, deneyimleri paylaşarak, birlikte düşünerek sorunların çözülmesine vesile olacağına inandığını ifade etti.

Kadınların ve çocukların çoğunluğunu oluşturduğu, 3 milyonu aşan Suriyeli nüfusun, insanca yaşama devam edebilmek gayesiyle bugün Türkiye’nin bir parçası olduğuna işaret eden Saraç, “Hepimiz bilmeliyiz ki ülkemiz Suriyeli kardeşlerimize tüm imkanları ile sahip çıkmaktadır. Yaşanan basit bir mülteci krizi değildir ve bizler bunun insanlığın insan olmanın değerleri ile imtihanı olduğunun farkındayız ve başka milletlerin kayıtsızlığını mazeret kabul etmeden üzerimize düşeni bütün imkanlarımızla yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Saraç, devletin bu kitlesel göçle gelen Suriyelilere yönelik hizmetleri, 2013’de kabul edilen Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu ve Geçici Koruma Yönetmeliği ile düzenlediğini ve aynı zamanda işleyişe yönelik Göç Politikaları Kurulu gibi koordinasyon birimleri oluşturduğunu, AFAD’ın da övgüyle anılması gereken katkıları olduğunu anlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın da bu süreçte adeta iki halkın eğitim bakanlığı rolünü üstlendiğine ve yüzbinlerin eğitim ve öğretimine katkı sağladığına dikkati çeken Saraç, Suriyelilere yönelik sağlık, eğitim, iş piyasasına erişim, sosyal yardım gibi temel başlıklarda çok önemli görevlerin yerine getirildiğini ve bu çabaların mali arka planının bugün 26 milyar doları bulduğunu bildirdi.

Yekta Saraç, “Bu noktada ülkemize uluslararası arenada verilen destek sözlerinin büyük ölçüde karşılık bulmadığını hatırlatmak istiyorum. Bütün olumsuzluklara rağmen ülkemiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarında altını çizdiği gibi kardeşlerimize, mazlumlara ‘belde-i emin’ olmuştur. Bu durum, bu toprakların özelliği ve mazluma şefkat kucağını açma, bu milletin değişmez bir seciyesidir” diye konuştu.

 

Bir yorum bırakın