Üniversitelerde YÖK’ün 34. Yılı Protestoları

0
1393

Yurt çapında üniversiteliler YÖK’ün kuruluş yıldönümünde tepkilerini dile getirdi. İstanbul Üniversitesi’nde Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) 34. yılı içinbir protesto yürüyüşü yapılırken, polis olaya müdahale etti ve 50’den fazla öğrenci göz altına alınırken, eylemleri izlemek üzere İstanbul Üniversitesi’ne giden Bianet Muhabiri Beyza Kural’ı polis, ters kelepçe takarak gözaltına almaya çalıştı. Kural’ın boynunda asılı gazeteci kimliğini koparan polis ‘Bundan sonra her şey değişti’ diye bağırdı. Kural, diğer gazetecilerin müdahalesi sonucu serbest bırakıldı.

Polis ters kelepçe takarak ve darp ederek çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı.

Polis, Bianet muhabiri Beyza Kural’ı da ters kelepçe takarak polis aracına bindirdi. Bu sırada Kural’ın fotoğraf makinesinin kartına el koymaya çalıştı ve “Bundan sonra her şey değişti” diye bağırdı.

yok 2013

 

Akdeniz Üniversitesinde de protesto yürüyüşü yapıldı:

YÖK’ün kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi’ndeki yemekhane binası önünde toplanan Genç-Sen ve Öğrenci Kollektifi üyesi bir grup, sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

Rektörlük binasına kadar yürüyerek burada basın açıklaması yapmak isteyen gruba, çevrede güvenlik önlemi alan polis ekipleri izin vermedi.

Kaynak: http://t24.com.tr/haber/gazeteciye-ters-kelepce-takan-polis-tebligat-bundan-sonra-her-sey-degisti,315573

Bir yorum bırakın