Üniversitelere e-Kayıt Uygulamasına Katılım Oranı Yüzde 61

0
1738

YÖK’ün tüm devlet üniversiteleri için bu yıl hayata geçirdiği e-kayıt uygulamasına 514 bin 622 öğrencinin %61’lik kısmı yani 311 bin 329 kişi katıldı. 

YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında ilk olarak 2014-2015 eğitim öğretim döneminde 32 devlet üniversitesinde başlatılan e-kayıt işlemi, bu yıl devlete ait tüm yükseköğretim kurumlarında uygulamaya geçildi.

Bu kapsamda, devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler, e-kayıt işlemlerini 28 Temmuz-5 Ağustos arasında ‘https://www.turkiye.gov.tr/’ internet sitesi üzerinden, e-devlet şifrelerini kullanarak yaptı. E-kayıt sistemine, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen (sağlık raporu, heyet raporu gibi belge gerektirenler hariç) bazı programlar dahil edilmedi.

Bu kapsamda, devlet üniversitelerine yerleşme hakkı kazanan 832 bin 674 adaydan 514 bin 622’si e-kayıt yaptırma imkanına sahip oldu. Bu öğrencilerin yaklaşık yüzde 61’ini oluşturan, 311 bin 329’ü e-kayıt yaptırdı.

üniversite öğrencileri
üniversite öğrencileri

Öğrencilerin yerleştikleri üniversiteye gitmeden kayıt olanağı tanıyan e-kayıt uygulaması, zaman ve paradan tasarruf sağlayacak. Elektronik sistemi tercih eden öğrencilerin, üniversitelere giderek tekrar kayıt yaptırmasına gerek olmayacak. Öğrenciler, işlemin ardından, üniversitelerin duyurduğu tarihte ders kayıtlarını yaptırarak, eğitime başlayabilecek.

Devlet üniversitelerine teknolojik açıdan ‘ayrıcalık’ sağlayan uygulamanın vakıf üniversitelerinde de hayata geçirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

2015 Üniversite Kayıt Tarihleri: 3 – 7 Ağustos

Bir yorum bırakın