Üniversitelerin Fen-Edebiyat Fakülteleri Boş Kaldı (2012)

10
2570

Üniversite tercihlerinin ardından yerleştirme sonuçlarıyla ilgili garip bir durum ortaya çıkmıştır. Ek yerleştirme kontenjanlarını bekleyenler için iyi bir haber olabilecek durum şöyle: büyük şehirler dışındaki üniversitelerin Fen-Edebiyat fakültelerini çok az öğrenci tercih etti ve büyük oranda kontenjan açığı oluştu.

[ad]

Fen fakültelerindeki fizik kimya, biyoloji hatta matematik bölümleri boş kaldı. Taşradaki üniversitelerin Fen – Edebiyat fakülteleri büyük oranda boş kaldı. Puanlar yaklaşık 30-40 puan düştü.

Sene içinde fen – edebiyat fakülteleri için öğretmenlik formasyonunun kaldırılması hakkında bazı tartışmalar olmuştu. Çoğu eğitimci Fen Edebiyat fakültesi tercihlerindeki düşüşü bu belirsizliğe bağlıyor. Zira bahsi geçen fakültelerde öğretmenlik ihtimali önemlidir. YÖK Başkanı Çetinsaya’nın “Öğrenciler tercih yapsınlar, öğretmen olabilecekler” şeklinde açıklama yapmasına rağmen, Fen – Edebiyat fakülteleri boş kalmıştır.

10 YORUMLAR

  1. Ya şimdi fen-edebiyat fakültesinden mezun olanlar öğretmen olabilecekler mi okullarda ? acilen aydınlatırsanız sevinirim.Zira tercihlerimi ona göre yapacağım.acil cevap bekliyorum. teşekkürler..

  2. merhabalar.bir sorum olacak;ben eşit ağırlık öğrencisiyim ve dolayısıyla lys den türkçe-matematik sınavına girdim ancak boş kalan kontenjanlar arasında bi hayli edebiyat açığı var ve bende edebiyat okumak istiyorum.TS puanıyla alım yapılıyormuş ama benm yalnızca TM puanım var.kontenjan açığı olduğu için tm puanı ile alım yapılabilir mi yani tercihimi o yönde kulanayım mı?gelme şansı var mı?teşekkürler..

  3. mrb. ben tarih bölümünü istiyorum . fakat formasyon nedeniyle yükselecegini dolayısıyla 2012 ye göre değil de 2011 e göre tecih yapmak gerektiğini söylüyorlar doğru mudur ? yükselirse çok fazla bi yükseliş olur mu . şmdiden teşekkürler..

Bir yorum bırakın