Üniversitelilere Sınavsız Bölüm Değiştirme Hakkı Verilecek

4
2077

20 Aralık 2013’te Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’nda konuşan YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, yükseköğretimde düzenleme yapmayı düşündükleri bazı konulara değindi.

Çetinsaya’nın açıklamaları:

LYS’de Tüm Sınavlara Katılmış Olan Adaylar İçin Farklı Bir Yatay Geçiş Şansı:

“Liselerden 800 bini aşkın öğrenci mezun olmasına rağmen sınava 1 milyon 900 bin kişi giriyor. Bu dengesizliği analiz ettiğimizde, 500 bin mutsuz öğrencinin varlığını tespit ettik. Öğrenci bir programı kazanıyor ama mutsuz olduğunu anladığında da idealindeki asıl bölümü kazanabilmek için tekrar sınava giriyor. Bu 500 bin öğrenciyi yeniden sınava sokmadan ama adalet prensibinden de vazgeçmeden ‘eğer şartı uyuyorsa’ istediği bölüme geçmesine imkan tanıyacağız. Ama bunun şartı, öğrencinin LYS’deki tüm sınavlara girmiş olması.”

Önlisans kontenjanları:

Çetinsaya 2 yıllık ön lisans programlarında gerçekçi kontenjan siyaseti izleneceğini belirterek şunları söyledi: “Her üniversite nisan ayına kadar bölümlerini, fakültelerini, kontenjanlarını bildirecek, haziranda da boş kalanlar için ek yerleştirme yapılacak.”

yok_cetinsaya

Engelli öğrenciler için YGS baraj puan 100’e indirildi:

Çetinsaya, engelli öğrenciler için de “YGS puanını 100’e indirdik” müjdesini verdi.

Yüksek Lisans 2. öğretim olarak yapılabilecek:

TÜRKİYE’de her yıl 4 bin, 4 bin 500 civarında doktora mezunu verdiklerini belirten YÖK Başkanı Çetinsaya, 1998’de ikinci öğretimde yüksek lisans yapılamaz kararı alındığını anımsatarak, “Yeni aldığımız karara göre ikinci öğretimliler de artık tezli ve tezsiz yüksek lisans yapabilecek” dedi.

4 YORUMLAR

  1. artık şu eğitim sistemini düzene koyabilseniz her sene ayrı bir şey çıkmasa çok güzel olacak avrupa’ya özeniyoruz madem herkes istediği bölümü okusun bu kadar zorlaştırmaya hakkınız yok millet ilerde iş hayatından memnun olmuyor sonra gerekn yapılmalı bence

Bir yorum bırakın