8 Soruyla Yeni Üniversiteye Giriş Sınavı

0
3608

Üniversiteye girişte yeni, tek sınavlı sistem ile ilgili haberler etrafta dolaşırken, 8 soruyla yeni sisteme kısa bir bakış atacağız. Adaylar unutmamalıdır ki bu konu hakkındatam olarak detaylı bir kılavuz “henüz” YÖK tarafından yayımlanmamıştır. İşte 8 soruyla yeni üniversite sınavı:

1. YGS ve LYS kaldırıldı mı ? YGS taban puanı uygulamasına ne olacak ?

YGS ve LYS teknik olarak birleştirildi. Şuanda teki Mart ayında (YGS) diğeri ise Haziran’da iki haftasonuna yayılarak yapılan sınav (LYS) sınav stresini azaltmak için tek bir sınav haline getirildi. YÖK henüz tek sınava bir isim vermiş değil. Taban puanı uygulaması yeniden belirlenecek ve muhtemelen tek sınavdan alınan belirli bir puanın altında kalanlar üniversite tercihi yapamayacak. Bu puan henüz açıklanmış değildir.

2. Yeni sistemde ağırlık Türkçe ve Matematik’te. Peki Tıp okumak isteyen bir öğrenci hangi testlere ağırlık vermek zorunda ?

Eski sistemde tıp isteyen bir öğrencinin matematik testiyle birlikte biyolojiye önem vermesi gerekiyordu. Yeni sistemde sınavlar birleştirilmiş olsa ve puan türleri azaltılsa bile adayların eski sisteme göre çalışmaları gerekmektedir. YÖK başkanı Saraç, öğrencilerin hazırlıklarına aynı şekilde devam etmelerini öğütlemiş ve endişeye gerek olmadığını belirtmiştir.

3. Puan türlerine ne oldu ? Bölümler hangi puan türlerine göre alım yapacak ?

Yeni düzenlemeye göre YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere altı puan türü ile LYS’lerdeki MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TM-1, TM-2, TM-3, TS-1, TS-2, DİL-1, DİL-2, DİL-3 puan türleri toplamda 4 puan türüne dönüştürülecek. Yeni puan türleri Eşit Ağırlık, Sayısal, Sözel ve Yabancı Dil olarak belirlenecek.

Bölümlerin hangi puan türüyle alınacağı yine üniversiteler ve YÖK tarafından belirlenecektir. Örneğin, daha önceleri MF ile öğrenci alan bölümler Sayısal puan türüyle öğrenci alacaktır.

4. YGS Baraj puanı uygulamasına ne olacak ?

Bildiğiniz gibi YGS’de 180 ve 150 baraj puanı uygulaması bulunuyordu. 180 puanın altında kalan öğrenci LYS’lere girmediği gibi 4 yıllık tercih yapamıyordu. Yeni tek sınav uygulamasında da belirli bir baraj puanı yer alacak. Bu puanın kaç olacağı henüz açıklanmamıştır.

5. Tıp, Hukuk gibi alanlardaki Başarı Sıralaması koşulu devam edecek mi ?

Daha önceleri Tıp ve hukuk Fakülteleri gibi alanlar için istenen başarı sıralaması sınırı devam edecek. Bu alanları tercih edebilmek için belirli bir başarı sıralamasının içerisinde yer almak gerekecek.

6. OBP Ortaöğretim Başarı Puanı kaldırılacak mı ?

Yasal olarak OBP uygulanmaya devam edecek ancak OBP’nin puanlamaya etkisi ve genel puanlama sistemi değişebilir. Bu konuda resmi açıklamayı beklemek gerekmektedir.

7. Yeni sınav ne zaman yapılacak ?

Yeni sınavın Haziran ayında tek bir haftasonunda yapılması bekleniyor. Daha önceleri iki aşamalı yapılan üniversite sınavı tek sınav haline gelecek. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) mart, ikinci basamak Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ise haziranda düzenleniyor ve toplam beş gün sürüyordu.

8. Üniversite sınavı nasıl çalışmalıyız ?

Üniversiteye girişte uygulanacak olan sınavın ağırlıkları henüz belirlenmedi. Ancak YÖK başkanı Yekta Saraç, öğrencilerin daha önceki gibi çalışmalarına devam etmelerini istedi. Bu açıdan hedeflediğiniz alana göre daha önce olduğu şekilde çalışmanız mantıklı bir hareket olacaktır. Yeni sınava ilişkin detaylar çok yakında belirlenecek ve Gribilge.com olarak bunları sizlerle paylaşacağız.

Bir yorum bırakın