Üniversiteye girişte birden çok sınavlı sistem geliyor

0
1447

TEOG’un kaldırılmasının ardından MEB, üniversite sınavına ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Sistemi büyük ölçüde tekrar değiştirmeyi amaçlayan MEB’in programında aynı yıl içinde birden fazla üniversite sınavı, lise bitirme sınavları ve bazı bölümlere sınavsız girme gibi alternatifler bulunmakta. 

Yılda birden çok sınav

MEB’in 2017 Performans Programı’nda 65’inci hükümet programında üniversiteye giriş ile ilgili şu ifadeler yer alıyor:

“Öğrencilerimiz üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yükseköğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılması temin edilecek. Mevcut üniversitelere ilave olarak bundan sonra kurulacak yeni üniversite ve fakülteler için; öğrenci ve öğretim elemanı sayısı ile kurulmuş bulunan fakültelerin doluluk oranları gibi objektif kuralları baz alan bir mekanizma geliştirilecek.”

ÖSYM, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve MEB işbirliği ile yapılacak olan çalışma Aralık ayına kadar tamamlanacak:

Resmi Gazete’nin 30 Ekim 2016 tarihli sayısında ‘2017 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı Eki: “Öğrencilerin üzerinden sınav baskısını azaltmak amacıyla yükseköğretime geçiş sınavlarının yılda birden fazla yapılabilmesi için gerekli altyapı çalışmaları tamamlanacak.”

YÖK Başkanı Saraç: Sınavsız bir model bugünkü şartlarda söz konusu olamaz

“Üniversiteye girişte sınavsız bir model bugünkü şartlarda söz konusu olamaz. Sosyal adaleti sağlayan merkezi sınav bu yıl yine gerçekleştirilecek. YÖK’teki çalışmamız, sınavsız geçişe yönelik değil, mevcut merkezi yerleştirme ve merkezi sınavın aksayan taraflarını gidermeye, iyileştirmeye dönük ama özellikle yalınlaştırma ve bu sınavların yönetimini daha kolaylaştırmaya yönelik. Sayın Cumhurbaşkanımızın çok haklı olarak dile getirdiği gibi öğrencilerin üzerindeki sınav baskısını azaltmamız gerek.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuya ilişkin açıklamalarına katıldığını vurgulayan Saraç, şunları söyledi:

“Sınav stresi, eğitim öğretimin her kademesinde öğrenci üzerinde bir baskı oluşturuyor. Bu, eğitim öğretime de olumsuz etki ediyor ama bu durum bize şöyle bir görev yüklüyor: Stresi azaltan daha yalın bir sistemle öğrencilerimizin muhatap olmasını sağlayacak bir düzenlemenin Türkiye’ye kazandırılması.”

Bir yorum bırakın