Üniversiteye hazırlık için MEB takviye kursları başlıyor

0
1169

Şimdiye kadar sadece TEOG sınavı için açılan MEB takviye kurslarının kapsamının üniversiteye hazırlananlar için de genişletilmesi düşünülüyor. Dershanelerin kapatılması kararının ardından MEB eğitimi tekelleştirmeye devam ediyor. Buna göre:

Ortaöğretimde uygulanan ücretsiz takviye kurslarının kapsamı genişletilerek üniversite sınavına hazırlanan lise mezunlarına da verilecek. Bu kapsamda halk eğitim merkezlerinin sayısı artırılacak. Öğretmenlere ek ücretin yanı sıra kurs vermeleri için başka teşvikler de uygulanacak. Kurs açan öğretmenlerin hizmet puanı yükseltilecek. Üniversiteyi kazanamadığı her yılı en az 20 bin TL maliyete mal olan mezun öğrencilerin velileri üzerindeki maddi yük de kalkmış olacak. Dershanelerin tamamen kapanacağı önümüzdeki yıla kadar tamamlanması planlanan uygulama kapsamında temel derslerin yanı sıra sanat ve sporla ilgili de takviye kurslar verilecek.
Sabah Gazetesine konuşan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri “Takviye kursları daha çok üniversiteye hazırlanan öğrenciler için düşünülmüştü. Ancak diğer sınıflardan da oldukça talep geldi. Bu kursların sayısı öğretmenlere yönelik yapacağımız yeni teşviklerle artırılacak. Kurs açan öğretmenlerin atama, tayin ve rotasyonlarında etkili olan hizmet puanı artırılacak” dedi.
üniversite tercihleri

Bir yorum bırakın