Üsküdar’da Öğrenciler Fişleniyor Mu?

0
1105

Üsküdar Kaymakamlığı ve Üsküdar İlçe Milli Müdürlüğü, okullara gönderdiği yazı ile “Peygamberimizin Hayatı” adlı kitabın öğrencilere imza karşılığı dağıtılması ve imzaların İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Bölümüne gönderilmesini talep etti.

Üsküdar Cumhuriyet Ticaret Meslek Lisesi’nde ise öğretmenlerle okulidaresi arasında kitap dağıtımı konusunda sert tartışmalar yaşandı. Eğitim-Sen işyeri temsilcisi İlknur Birol, kararın kendilerine yazılı olarak verilmesini, kendisinin de dağıtmama gerekçesini idareye yazılı olarak vereceğini söyledi. Öğretmenlerin kitabı dağıtmamakta direnmesi üzerine müdür yardımcısı ve hizmetliler sınıflara girerek imza karşılığında kitapları çocuklara dağıttı. İlknur Birol ise gazetemize yaptığı açıklamada,“Ben siyasete alet olmak istemiyorum. Kararın bana yazılı olarak iletilmesini istedim ancak verilmedi. Bunu din karşıtlığı gibi göstermek isteyebilirler ancak ben bu tartışmalara girmem. Okul yönetimi din polisliği yapıyor. Okullarda bu tür şeyler kamu aracılığıyla yapılırsa başka anlamlar ortaya çıkar ve okullar bölünür” dedi.

sınavsız geçisEğitim-Sen İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Hamdi Çalık da öğrencilere imza karşılığında dağıtılan kitabın Milli Eğitim’de dinselleştirmeye yönelik bir adımdan öte anayasal suç olduğunu söyledi. Kitapların dağıtımında Eğitim-Sen’li hiçbir öğretmenin görev almadığını belirten Çalık,“Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü açıkça suç işlemektedir. Çünkü öğrenciler kitabı almadıklarında fiili olarak dinsel inancını veya din karşısındaki görüşünü açıklamaya zorlanmış olacak ve bu onların fişlenmesine neden olacak.

Bunu imza karşılığında dağıtmalarının altındaki gerçek neden bu. Biz Eğitim-Sen’li öğretmenler olarak bu hukuksuzluğa alet olmayacağız ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulanacağız” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet

Bir yorum bırakın