Uyanık Kalma Yöntemleri

22
90014

Her insan hayatının bir döneminde uyanık kalmaya ihtiyaç duyar. Uyumamalıdır çünkü proje ve ödevlerini son güne bırakmıştır, çalışmak için vize-final haftasını beklemiştir, bir önceki gün az uyuduğundan iş yerinde gözlerini zor açık tutmaktadır. Bu nedenle oturdum, saat tam 04:47’de faltaşı gözlerle uzmanından (ben) uyanık kalma yöntemlerini yazmaya koyuldum.

Başlayalım:

Koku alma duyunuzu kullanın

İyi veya kötü güçlü bir koku tetikte kalmanızı sağlayabilir. Genellikle sinir sistemini uyarıcı ve yorgunluğu engelleyici aromaterapik kokular sizi uyanık tutacaktır.

Örneğin:
Biberiye
Nane (bir çalışmaya göre tetikte kalma durumunu yani uyanıklığı %30 oranında arttırıyor)
Kahve: Bir kutuya doldurup, uykunuz bastırdığında açıp koklayabilirsiniz. (kafeinden ileride söz edeceğim, filiz çok bilmişe teşekkürler)
Sarıçam Yağı

Koku alma duyunuzu sürekli değil de aralıklarla tetiklerseniz uyanık kalmanıza daha çok faydası olur. O nedenle örneklerdeki bitkileri, bir kaba koyup arada bir koklayabilirsiniz. Bunlardan biri yakınınızda yoksa elinize kokulu bir krem sürüp, arada bir koklasanız da olur sanırım.

Masaj

Boyun ve Kafa bölgelerine masaj yapmak yorgunluğu azaltacaktır.

Kısa Bir Uyku Çekin:

“Uyanık kalma yöntemlerinde “uyku çekme”nin ne işi var?” diyor olabilirsiniz. 15-20 dakikalık kısa bir uyku (uyuyunca uyanmayanlardansanız bu metodu uygulamayın) insanı kendine getirebiliyor.

Buz Çiğneyin

Ağzınızda buz varken uyuyabileceğinizi düşünüyor musunuz ? Kıtır kutur soğuk buz çiğnemek beyne uyumak istemediğinizi iletebilir.

Güçlü Bir Işık Kaynağının Etkisinde Bulunun:

Tercihen Güneş ışığı ile aydınlatılmış bir çalışma masası sizi uyanık durmaya itecektir. Gece ise çevrenizdeki ışıkları kendinize yaklaştırın, normal oda ışığının yanında masa lambası gibi ışık kaynaklarını da uyanık kalmak için kullanın.

Kendinizi Rahatsız Tutun:

Mümkün olduğunca kalkıp turlayın, ayaklarınızın üzerinde durun. Eğer oturmanız gerekiyorsa kötü,sert ve rahatsız bir sandalye seçin, uyanık kalma sanatı öyle yumuşak pofuduk koltuklarla yapılamaz. Otururken dik oturun, başınızı herhangi bir yere koymayın (el, masa vs)

Bilgisayar Başında Doğu Düzgün Oturun:

Bu tavsiye daha çok laptop kullanıcılarına, öyle yatakta veya rahat bir koltukta laptop kullanımı kesinlikle uykuyu içeri davet eder. Bilgisayar masasında dik bir açıyla otururken videodaki egzersizleri yapmanız hayrınıza olacaktır.

Video: http://www.ehow.com/video_4977874_exercise-computer.html

Çok Yemeyin

Yiyecek tüketimini küçük dozlara indirgeyin, tamamen mideyi doldurmak yerine parça parça doldurmak uyanık kalmak için daha iyidir. Arada tat dokusunu şahlandıracak bir şeyler atıştırmak iyi gelecektir: Elma (tatlı ve ekşi), Ayçekirdeği (tuzlu + bağımlılık yapıcı) ve Üzüm iş görebilir.

Hareketli Müzikler Dinleyin:

Hareketli şarkıların dinlenmesi, hatta eşlik edilmesi (ritim tutmak) sizi uyanık tutar. Benden size hareketi bir parça:

 

Her Yarım Saatte Bir:

2-3 Dakika Fiziksel Aktivite veya Egzersiz Yapın

Yüz ve boynunuza su çarpın.

Bol bol soğuk su için, soğuk hem uyarıcıdır hem de tüketilen sıvı sizi sürekli tualete gitmeye zorlar.

Ağzınızı soğuk suyla çalkalayın.

Sakız çiğneyin, çiğneme süresince ağız sürekli onunla meşgul olacağından uyanık kalmada işe yarayacaktır.

 

Konu bu kısma kadar vücuda yaptırım uygulayacak bir nesneye başvurmadığından, bu kısma kadarki tavsiyeler daha sağlıklıdır.

 

Video Oyunları:

Bu benim parlak fikirlerimden biri, elbette uyanık kalma yöntemi olarak meşgul olmayanlara hitap ediyor heyhat kafeinmiş, diğer yöntemlermiş hepsinden daha etkilidir. Bir Video Oyunu açıp oynayın, tercihen bir mmorpg (wow,archlord,knight online vs.) dikkatinizi sürekli aktif tutacağından uyanık kalma süreniz uzayacaktır. Çeşitli haber sitelerinde rastladığımız: “Oyun oynarken ölen Asyalı” tarzı haberlerdeki Asyalılar bu mmorpgleri oynarken ne yemek yiyor ne de uyuyorlar, işte nedeni. Yine de fazla kaptırmayın, öylesine bir başlayayım dediğiniz bir mmorpg 2-3 senenizi yiyebilir. Bu süre boyunca uyanık kalma yöntemlerinde uzmanlaşacağınız kesin.

 Bol Bol Kafein:

Uyumamak için kafein almak herkesçe bilinen bir yöntemdir. Pek sağlıklı olmasa da Expresso, Nescafe, Türk Kahvesi, Siyah Çay, Kola ve Redbull gibi içeceklerde bulunan kafein, insanı ayakta tutar.

Kahve içerken süt veya süt tozu kullanmayın.
Kahveyi birden degil de yudum yudum içmek daha iyi olacaktır.
Cola + Kahve veya Kahve + Redbull karıştırıp maksimum uykusuzluk elde edebilirsiniz.

Bol kafein son çareniz olsun.

 

Tüm bunların ardından işinizi hallettiniz ve artık uyumak istiyorsunuz ancak uykunuz gelmiyor: Uyuyamayanlara: İyi Bir Uyku İçin Tavsiyeler

Kaynakça:

http://www.wikihow.com/Stay-Awake-at-Work
http://www.sitepoint.com/top-5-tips-for-staying-awake/
http://www.wikihow.com/Stay-Awake-All-Night-at-a-Sleepover
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20060918123812AA4QuRa
http://www.marcandangel.com/2008/05/15/17-drug-free-ways-to-stay-awake/

22 YORUMLAR

 1. Bende size şöyle bir uyanık kalma taktiği vereyim 😀
  Hemen Hemen Herkezin Evinde Limon Yada Nar Ekşisi Vardır
  Ekşi Şeyler Sizi Hemen Ayıltır
  Vücudunuz Ekşi Şeylere Tepki Gösterir Böyelece Vücudunuz Uyuma İhtiyacını Unutur

  Ve Çok Önemli Bir Bilgi Vereyim
  Öğlen Uykusunu Tercih Etmenizdir

  Öğlen Uykusu Gece Uykusundan 2 Kat Daha Etkilidir
  Öğlen Uyuduğunuz 4 Saat Gece Uyuduğunuz 8 Saate Bedeldir
  Bu Nedenle Hayatınıza Ekstra Vakit Kazandırabilirsiniz

  Bir Diğer Yöntemde Erken Kalkmaktır.
  Ne Alaka Falan Oldunuz Şimdi
  Erken Kalktınız Diyelim,Okulunuza Yada İşinize Gittiniz
  Oof Of Bi Bitsede Eve Gidip Uyusam
  Eve Geldiniiz.
  Uyku Nerde?
  Yok!

  Erkenden Kastım 6 Gibi Gerçekten Sizi Uyanık Tutmaya Yeterli 😀

 2. Mantıklı da şarkıyı dinlerken uyuyakalıyodum az kalsın ne inişi ne çıkışı var adam akıllı düz bi ritimde adamın anirmalari esliginde suruyo parca AC/DC back in black cok daha iyi geldi fakat tabiki emegin icin tesekkurler uyguluyorum simdi bir iki biseyi 🙂

Bir yorum bırakın