Uğur Hazırlık Lisesi Uzmanlarından YGS Değerlendirmesi

0
1127

Uğur Hazırlık Liseleri uzmanları, 2015 Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nı değerlendirdi. Geçen yıla oranla büyük artış göstererek 2 milyon 46 bin 583 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen YGS, saat 10:00’da başlayarak 160 dakika sürdü. Adayların, güvenlik gerekçesiyle yanlarında saat, yüzük, küpe, kolye, toka gibi aksesuarlar taşımaları yasaklandı.

Sınavın birinci aşaması olan YGS, adayların temel becerilerini, yorumlama gücünü sorgulayan sınav özelliğini taşıyor. YGS’ye giren adayların LYS’ye başvuruda bulunabilmeleri için taban baraj puanı ise 180. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS’lere başvurabilecek.

Uzmanların Yorumu

Uğur Hazırlık Liseleri  Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt, “Sınav önceki ÖSYM formatına uygun bir şekilde yapılmıştır. MF puanıyla yerleşecek öğrenciler için matematik ve fizik dersi, TM –TS puanıyla yerleşecek öğrenciler için matematik, Türkçe ve Tarih derslerinde diğer derslere göre daha ayırt edici sorular sorulmuştur.

Önceki yıllara göre soruların ve işlemlerin uzun olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle doğru okuyan, işlemleri hızlı yapan ve zamanı iyi kullanabilen öğrenciler sınavda daha başarılı olacaktır. Ayrıca Fen ve Coğrafya sorularındaki şekillerde görselliği arttıracak renklendirme yapılmıştır. Bizce bu yaklaşım olumludur.

Haziran 2015’te yapılacak LYS oturumlarında sorular bilgi ve bilgiyi yorumlamaya dayalı olacağından öğrencilerimizin bundan sonraki zaman diliminde LYS konularının teorik ve temel bilgilerini öğrenecek, pekiştirecek çalışmalarını bilinçli bir şekilde sürdürmeleri gerekmektedir” dedi.

Uğur Hazırlık Liseleri Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil ise “ÖSYS Mart ve Haziran aylarında yapılan iki aşamalı sınavdan oluşmaktadır. Öğrenciler bu iki aşamalı sınavın birinci aşaması olan YGS’de sınav kaygısını ve sınav anını deneyimlemiş oldular. Zorlu bir süreç olan sınav hazırlık sürecini puan katkısı daha az olan bir sınavla deneyimlemek öğrenciler için olumlu bir durumdur. Yerleştirme puanları sadece YGS’de yapılan netleri değil, LYS’leri de içerecek ve bu puan oluşumunda oran olarak bakıldığında LYS’lerin etkisi yüzde 60 ve üzerinde olacaktır. Öğrencilere tavsiyemiz devam eden bir sınav süreci içinde olduklarını unutmasınlar ve bugün yapılan sınavın olumsuz muhakemesini bir kenara bırakarak kendilerini haziran ayında yapılacak LYS’lere yönelik çalışmalarına devam etsinler. Aileler ise bu süreçte öğrencinin en önemli psikolojik desteği yine ailesinden alacağını unutmamalı ve sınav sonucu ne olursa olsun öğrenciyi yargılamadan güven verici, cesaretlendirici ve motive edici ifade ve eylemlerde bulunmalıdır” şeklinde konuştu.

bütünleme sınavları

Bir yorum bırakın