Vakıf Üniversiteleri Yaz Okulu İçin Ücret Talep Etmemeli

1
1864

Yaz okuluna giden özel üniversite öğrencileri için emsal niteliğinde bir dava onandı. Bir özel üniversite öğrencisi, yaz okulu boyunca kendinden alınan paranın geri iadesini istediği dava, Yargıtay tarafından onandı.

Haliç Üniversitesi’ne 2005’te kaydını yaptıran Galip Aytekin bu okuldan 2010’da mezun oldu. Aytekin okula olan ödemesini düzenli bir şekilde yaptı. Ancak bazı derslerde başarılı olmayan Aytekin altta kalan derslerini yaz okulunda vermek istedi. Ancak yaz okulu için de her ders başına ayrı bir ücret alındı. Aytekin bu dersler için de ekstra ücret verdi derslerden geçti.

‘FAZLA PARA ALDILAR’

Ancak, yaz okulu için verdiği paranın geri iadesi için arayışa girdi. Avukat Yasemin Bal aracılığı ile mahkemenin yolunu tuttu. Dosya İstanbul 4. Tüketici Mahkemesi’ne gitti. Aytekin mahkemeye sunduğu evraklarla, okula toplamda 50.252 lira ödediğini belgeledi. Aytekin, kendisinden yaz okulu için alınan 13.530 liranın fazladan alındığını savundu.

Mahkeme dosyayı bilirkişiye gönderdi. Prof. Dr. Hanefi Ayboğa’nın hazırladığı bilirkişi raporu 28 Kasım 2011’de mahkemeye sunuldu. Raporda, okula yaz okulu dersleri için fazladan verilen paranın 7.472 lira olduğu belirlendi. Okulun bu parayı geri ödemesi gerektiği kaydedildi.Üniversitenin avukatları ise, mahkemenin dava hakkında görevsizlik kararı vermesi gerektiğini, dava konusunun idari yargı alanına girdiğini savundu.

universite

SEBEPSİZ ZENGİNLEŞMEYE GİRER

Mahkeme yaptığı yargılama sonrası kararını geçtiğimiz yıl 4 Ekim’de verdi. Buna göre, üniversitenin yaz okulu dersleri için aldığı 7.472 liranın sebepsiz zenginleşmeye neden olduğu, söz konusu paranın yasal faizi ile ödenmesini hükmetti. Ayrıca, dosya masraflarını da üniversitenin üzerine bırakıldı.

YARGITAY KARARI ONADI

Davayı kaybeden üniversitenin avukatları kararı temyize götürdü. Davaya bakan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı onadı. Karar düzeltme başvurusu da olmayınca karar kesinleşti.

 

Kaynak: Hürriyet Kampüs

1 YORUM

Bir yorum bırakın