Veliler, Okul Yolundaki Çocuklarını Takip Edebilecek

0
1096

İzmir’de öğrenci taşımacılığı yapan okul servisleri, bir cihaz sayesinde öğrencinin servise binip binmediğini veliye mesajla bildirecek. 

Hacettepe Teknokent’te geliştirilen cihaz, öğrencinin servise binip binmediğinin yanı sıra servisin öğrencinin bekleme yerine olan mesafesini ve süresini veliye otomatik mesaj atıyor. Cihaz, servisin normal varış süresini aşması durumunda kolluk güçlerine mesaj atarak yaşanabilecek taciz gibi olumsuz olayların da önüne geçilmesine imkan sağlıyor.
İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, odalarına kayıtlı 5 bin 700 servis ile yaklaşık 50 bin öğrenciyi 28 Eylül itibarıyla taşımaya başlayacaklarını belirtti.

okul servisi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi kararınca kentte yolcu taşımacılığı yapan tüm araçlara “Araç takip cihazı” zorunluluğu getirildiğini anlatan Bostancı, bununla da yetinmeyip Hacettepe Teknokent’te geliştirilen “SERVİSCELL” isimli cihazı kullandıklarını söyledi.

İlgili cihaz tüm araçlarda:
Bostancı, bu cihazın geçen yıl 20-25 araçta pilot olarak uygulandığını, olumlu sonuçlar üzerine bu yıl tüm araçlara takıldığını kaydetti.

 

Bir yorum bırakın