Vikipedi ne zaman açılacak ? Vikipedi’ye giriş yöntemleri

0
1013

BTK Başkanı Sayan Vikipedi’nin açılması için mahkeme kararının yerine getirilmesinin beklendiğini belirtti. Peki Vikipedi’ye nasıl girilir ? Vikipedi giriş yöntemlerini de burada sizlerle birlikte paylaşacağız.

Sayan durumu şu şekilde açıkladı:

“Wikipedia ile ilgili de söylediğim şekilde, çoğu kişinin yararlandığı kaynak olarak gözükmekte. Bizim yasalarımız var. Kötü örnekleri YouTube, Twitter ile de yaşamıştık ama belli bir noktaya geldi. Bir mahkeme kararı söz konusuysa, tamamen yerine getirilmesi lazım. Mahkeme kararının tam da yetkili şekilde uygulanması noktasında yerine getirilmesi gereken hususlar var. Bugün denilen mahkeme kararı yerine getirilse şu anda Wikipedia açılır.”

Vikipedi’ye giriş yöntemleri

Aramanızı gerçekleştirdikten sonra, linkin sonunda yer alan aşağı ok’a tıklayınız ardından “Önbellek” seçeneğine tıklayınız. Bu yöntemle sayfadaki resimleri göremezsiniz ama yazıların hepsine ulaşabilirsiniz.
Resimde yer alan tr.wikipedia.org kısmını görüyorsunuz, herhangi bir sayfaya girdiğinizde w’nın önüne 0 rakamını getirin ve ardından entere basın, uzantının resimdeki gibi olması gerekiyor. Sayfanın sorunsuz bir şekilde açıldığını göreceksiniz.

Bir başka yöntem ise google’de “wikipedia proxy” araması yapmak böylece proxy sitelerinden birini kullanarak wikipedia’ya ulaşabilirsiniz. Örneğin bu işlem için https://www.proxfree.com sitesini kullanabilirsiniz.

Bir yorum bırakın