Yabancı Dil 2013 YDS Başvuruları 18 Şubat’ta Başlıyor

0
1322

Bu yıl ilk defa KPDS ve ÜDS’nin yerine yapılacak olan YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) ilkbahar dönemi başvuruları 18 – 27 Şubat 2013 tarihleri arasında alınacak. YDS 2013 başvuru kılavuzu 18 Şubat’ta yayımlanacaktır. Yabancı dil ile bağlantısı olan (üniversiteye giriş sınavındaki yabancı dil dışında) herkesin bu sınava girmesi gerekmektedir. Önceki KPDS ve ÜDS sınavlarının geçerlikleri devam edecektir.

Hangi dil için hangi sınav kaç kere yapılacak ?

Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda iki kez (ilkbahar ve sonbahar)

Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dilleri için yılda bir kez (ilkbahar dönemi sınavı)

2013-YDS İlkbahar Dönemi Sınavı 7 Nisan 2013 tarihinde uygulanacaktır.

kitaplar

KPSS’ye katılacak adayların dikkatine:

Yabancı dil testi KPSS’de yer almayacaktır. Bu puan türlerinden yabancı dil puanı almak isteyenler YDS sınavına girmek zorundadırlar. YDS puanı puan türüne eklenecektir.

2013-YDS İlkbahar Dönemi Sınavına katılmayan veya bu sınava Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde katılmayan adayların, 2013-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla hesaplandığı KPSS puan türleri hesaplanmayacaktır.

ÖSYS sınavındaki ingilizce bölümü hariç bundan sonra hiç bir sınavda yabancı dil bölümüne yer verilmeyecektir. Hepsi için tek geçerli sınav YDS olacaktır.

yds 2013

Doçent olmak isteyenler ve Doktora okuyanlar da YDS’ye girecek:

İlgili mevzuat gereği, doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların da yabancı dil koşulunun sağlanması için YDS’ye girmeleri gerekmektedir.

Tıpta Uzmanlık sınavı için de YDS’ye girilmesi tavsiye edilmektedir:

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonuçları ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) sonuçları ile tercih yapacak adayların 2013-YDS İlkbahar Dönemi Sınavına girmeleri yararlarına olacaktır.

Bir yorum bırakın