Yalova Valisinin Sınıftan Kovduğu Öğretmen Hayatını Kaybetti

0
1086

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun azarlayarak sınıftan kovduğu matematik öğretmeni Halil Serkan Öz, kendisine destek amacıyla düzenlenen “Öğretmene Saygı Yürüyüşü”nde geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti.

Vali Cebiroğlu geçen hafta incelemelerde bulunmak için gittiği Yalova Termal Fen Lisesi’nde, Halil Serkan Öz’ün kılık ve kıyafetlerini beğenmediği için öğretmeni azarlayarak sınıftan kovmuştu.

Vali Cebiroğlu, öğretmen Öz’e “Bu saç sakal ne? Sen ne biçim öğretmensin? İnsanlar dışarıda görseler dilenci zannedip para verirler” demiş, okul yöneticilerine de “Siz burada eşekbaşı mısınız? Yönetemiyorsanız istifa edin” ifadelerini kullanmıştı.

Kılık kıyafet yönetmeliğini protesto ettikleri için yönetmeliğe uymadıklarını söyleyen öğretmenlere de seslenen Vali Cebiroğlu, “Yönetmeliği bilerek eylem yapıyorsanız anarşistsiniz” dedi.

Öğretmen Azarlayan Valiye Cem Yılmaz’dan tepki

Vali’nin öğretmen Öz’e karşı tutumunu protesto eden Eğitim-Sen, Türk Eğitim Sen, Aktif Eğitim Sen ile Eğitim-İş Sendikalarının Yalova Şubesi üyeleri, dün akşam “Öğretmene Saygı Yürüyüşü” düzenlediler ve Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptılar.

Yürüyüşe katılan öğretmen Halil Serkan Öz eylemde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Kalp krizi geçirdiği belirlenen Öz, ambulansla Bursa’ya sevk edilmek istendi ama hastaneye yetiştirilemeyerek hayatını kaybetti.

halil serkan öz

Baba Öz: Oğlum öldü, vali rahat etsin

Öğretmen Serkan Öz’ün babası Kemal Öz ise oğlunun son bir haftadır çok üzgün olduğunu belirterek Vali Cebiroğlu’nu sorumlu olduğunu söyledi ve ekledi:

“Ne diyeyim? Oğluma doyamadan gitti. Siz söyleyin o Yalova Valisi’ne oğlum öldü. Rahat etsin artık. Anarşist oğlum öldü, rahat etsin. Öğretmenden anarşist olur mu? Rahat etsin.

“Bu dünya ona da kalmaz. Aynen öyle söyleyin siz ona. Benim içim yanıyor, fazla konuşmayacağım, aslan gibi oğlum gitti.

“Bir haftadır üzüntüden kahroldu. Bir haftadır ne yaptığını bilmiyordu çocuk. En son kalpten gitti. Bu vali, artık rahat etsin, huzur içerisinde olsun. Benim oğlumla uğraşacağına gitsin başka şeylerle uğraşsın. Allah büyüktür kimsenin yanında kalmaz. Çevresince çok sevilen bir insandı, kimseyi kırmazdı. Matematik öğretmeniydi. Bunu reva görenler utansınlar ne diyeyim?” (EKN)

 

Bianet

Bir yorum bırakın