“Yatakta çıkarttığın sesleri çıkartma” diyen öğretim üyesine soruşturma

0
1433

Derste öğrencisinin uzun süredir yapmak için uğraştığı montajı başarmasının ardından çıkardığı ses üzerine, “Yatakta çıkarttığın sesleri burada çıkartamazsın, burası sınıf ortamı” diyen Yardımcı Doç. Dr. E.L. hakkında soruşturma başlatıldı.

İ.K. ve 8 kız tarafından tepki ile karşılanan bu söz daha sonra dekanlığa şikayet edilirken, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, derste yapmakta zorlandığı montajı başarınca, “Yaptım” diye sevinen kız öğrenciye, “Yatakta çıkarttığın sesleri burada çıkartamazsın, burası sınıf ortamı” dediği iddia edilen Yrd. Doç. Dr. E.L.’nin bugün itibariyle ders vermesinin engellendiğini söyledi.

Olay 2 Aralık’ta KBÜ Teknoloji Fakültesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü’nde ‘solidworks video eğitimi’ dersinde meydana geldi. 2. sınıf öğrencisi İ.K., iddiaya göre montaj konusu işlenirken, yapmakta zorlandığı bir videonun montajını 20 dakikalık bir uğraştan sonra başarınca, “Yaptım” diye sevindi.

Yrd. Doç. Dr. E.L. de öğrencisine dönerek, “Yatakta çıkarttığın sesleri burada çıkartamazsın, burası sınıf ortamı” diyerek tepki gösterdi.

karabük üniversitesi

KBÜ Öğrenci Kolektiflerinden Tepki:

“Biz üniversiteli kadınlar olarak tekrar uyarıyoruz. Üniversitelerimizde tacizci, tecavüzcü, cinsiyetçi, kadın düşmanı ve erk zihniyeti besleyenleri teşhir etmekten geri durmayacağız ve bu sürecin peşini bırakmayacağız!”

3 Aralık Perşembe günü Rektörlükten görüşme talep eden kadınlar Rektör Yardımcısı ile görüştü. Daha sonra Teknoloji Fakültesi Dekanı ile görüşme alındı. Süreci uzatarak soğutmak isteyen Teknoloji Fakültesi Dekanı ertesi bir tarihte yeniden görüşmek istedi. Üniversiteli kadınlar tacize ve tecavüze geçit vermeyeceklerini söylediler. “Daha ileri bir tarihte görüşerek tacizciyi aklamanıza izin vermeyeceğiz” dediler. Tepkiler üzerine tacizci öğretim görevlisi E.L.’ye üniversite yönetimi tarafından soruşturma açıldı.

Bir yorum bırakın