Yaz Okulu ve Bütünleme Kararı Üniversitelere Bırakıldı

0
1356

Yaz okulu açma ve bütünleme sınavı yapıp yapmama kararları artık üniversite senatolarının elinde. Son bir ay içerisinde yapılan bu iki yetki devri, YÖK tarafından gerçekleştirildi. Kararlar ve nasıl uygulanacaklarına dair bilgiyi ise sizlere sunuyoruz.

Hangi üniversiteler bütünleme sınavı uygulayacak ?

YÖK Başkanı Saraç:  “Yeni bir yetki devrini de burada açıklayabilirim. Üniversitelerimiz, bütünleme sınavlarına ilişkin bir takım endişelerini ve rahatsızlıklarını, sıkıntılarını ifade ettiler bu konulduğundan itibaren. Biz bugün itibarıyla yükseköğretim kurumlarımıza, öğrencilere eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce bildirmeleri kaydıyla bütünleme sınavlarını açıp açmama, yapıp yapmama hususunda yetki devrediyoruz.

Bu açıklamaya göre bütünleme sınavları, dönem öncesinden duyuru yapmak kaydıyla yapılmayabilecektir. Bu nedenle bu bilgiye erişmek için dönem başlamadan üniversitenizin öğrenci işleri sayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Şunu da belirtmekte fayda var, geçtiğimiz yıllarda bütünlemeler, YÖK tarafından zorunlu hale getirilmişti. Yani çoğu üniversite bütünleme sınavlarından kaçınıp yaz okullarına yönelebilir.

Yaz okulu kararı:

Yaz okulu açıp açmama yetkisi de üniversitlere bırakıldı. Üniversite senatoları buna göre karar alıp yine dönem başlamadan bu kararı öğrencilere duyurmak zorundalar.

bilgi üniversitesi

İlgili YÖK Duyurusu:

“2015-2016 eğitim öğretim döneminden itibaren, dönem başlamadan önce öğrencilere duyurulmak şartıyla, yükseköğretim kurumlarında yaz öğretimi açılması hususunda ilgili yükseköğretim kurumunun senatosu tarafından karar alınması uygun görülmüştür.

Bir yorum bırakın