Kalıcı Yaz saati uygulaması Danıştay tarafından durduruldu

0
4756

Kış saati uygulaması geri mi geliyor ? Geçtiğimiz yıl Bakanlar Kurulu kararıyla yaz saati uygulaması kalıcı hale getirilmişti. Bu karar özellikle çocukları sabah güneş doğmadan okula gitmek zorunda kalan veliler tarafından tepki ile karşılanmıştı. İşte yaz saati uygulaması bu velilerden birinin açtığı davanın sonrasında Danıştay’ın aldığı kararla durduruldu.

Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararının gerekçesi ise 2016 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe giren kalıcı yaz saati uygulamasının sürekli hale getirilemeyecek olması yönünde oldu.

Danıştay, uygulamanın sürekli hale getirilmesi için yasal düzenleme yapılması gerektiğine hükmetti.

Danıştay kararında, yasal çerçeveler kapsamında Türkiye’de esas olarak uygulanması gereken saatin kış saati olarak anılan saat dilimi olduğu belirtiliyor.

Yaz saati uygulamasını kalıcı hale getirmek Bakanlar Kurulu yetkisinde değil

Bakanlar kurulunun saat dilimini kalıcı olarak değiştirme yetkisinin bulunmadığını ifade eden Danıştay, sürekli olarak yaz saati uygulamasına geçişin yetki aşımı anlamına geldiğini vurguluyor.

Bakanlar Kurulu, Eylül 2016’da sürekli yaz saatine geçilmesi yönünde karar almış, bu kararın gerekçesi de “Gün ışığından daha fazla yararlanmak’ olarak açıklanmıştı.

Uygulamanın iptali için Başbakanlık ve Enerji Bakanlığı aleyhinde Danıştay’da dava açılmıştı.

Kaynak: BBC

Bir yorum bırakın