YÇS Sınavı Artık Yapılmayacak

0
980

ÖSYM, Yurtdışında çalışanların çocukları için yapılan yükseköğretime giriş sınavının (YÇS) 2013 yılından itibaren yapılmayacağını belirtti.

Yurt Dışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS)

T.C. Yükseköğretim Kurulu’nca, anne veya babası, işi veya görevi nedeniyle yurt dışında bulunduğu sırada, lise öğrenimlerinin en az son üç yılını bu ülkelerin lise veya dengi meslek okullarında yapan öğrenciler için yükseköğretim kurumlarında ayrılan kontenjanlara öğrenci seçmek amacıyla Merkezimizce uygulanan Yurt Dışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavının (YÇS), bu kapsama giren adayların Yurt Dışından Öğrenci Kabul Kontenjanlarından da yararlanabildiği göz önünde bulundurularak, Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından 2013 yılından itibaren uygulanmamasına karar verilmiştir.

Yükseköğretim kurumlarının programlarına yurt dışından öğrenci kabulünde ve öğrencilerin başvurularının değerlendirilmesinde kullanılacak kriterler, üniversitelerden gelen öneriler doğrultusunda Yükseköğretim Kurulunca karara bağlanmıştır. Yükseköğretim kurumlarına yurt dışından öğrenci kabulü, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen kriterlere göre Üniversiteler tarafından yapılacaktır.  “YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARININ YURT DIŞINDAN ÖĞRENCİ KABULÜ KRİTERLERİ”ne http://www.yok.gov.tr internet adresinden ulaşılabilecektir.

Adaylara duyurulur.

dersler

 

Bir yorum bırakın