YDS: Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı Rehberi

53
10447

Bu rehberlik yazımızda ÖSYM’nin yeni yabancı dil sınavından bahsedeceğiz. Öncelikle belirtelim artık ÜDS ve KPDS sınavları yapılmayacak ve yabancı dil konusunda puanınıza bakılacak olan tek sınav YDS olacaktır. İçinde yabancı dil soruları barındıran diğer sınavlardan da (KPSS, TUS ve DUS gibi) yabancı dil soruları kaldırılacaktır. Bu nedenle yabancı dil alanında bir şey yapmak isteyenler bu sınava girmek zorundadır.

2014 YDS Başvuruları başlamıştır. Başvuru kılavuzu ve diğer bilgiler için: 

2014-YDS Sonbahar Dönemi Başvuruları Başladı

YDS = Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı

2013 yılında ilk kez 7 Nisan 2013 tarihinde yapılacaktır.

Sınavda 80 soru sorulacak ve 150 dakika süre verilecek.

ÜDS ve KPDS yılda 2 kez yapılıyordu, YDS’de Durum Nedir ?

 • YDS şu diller için yılda 2 kez (sonbahar ve ilkbahar) yapılacaktır: Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri
 • Diğer diller için sınav yılda 1 kez yapılacak.

YDS Hangi Kurum Tarafından Yapılacak ? = ÖSYM

Sınav başvuru tarihleri yine ÖSYM tarafından duyurulacaktır. Sınav sonuçları da ÖSYM tarafından duyurulur.

yds 2013

YDS’ye Kimler Katılabilecek ?

(1) Adaylar, her Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına ancak bir yabancı dilden katılabilir.

(2) Adaylar, başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra sınava girmek istedikleri yabancı dili değiştiremez.

(3) Yabancı dil bilgisi seviyesini yükseltmek isteyen adaylar da Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına katılabilir.

YDS testi nasıl olacak ?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı çoktan seçmeli test olarak yapılır. Ancak, protokolde belirlenmesi kaydıyla sınavın gerçekleştirilmesine ilişkin farklı usuller uygulanabilir. ÜDS ve KPDS ile benzerlikler içerecektir.

Kimler YDS’ye katılmalı ?

 • Kpss’ye gireceklerden özellikle lisans ve a grubu
 • Devlette çalışıp yabancı dil tazminatı almak isteyenler,
 • Doktora yapacaklar,
 • Yüksek lisans yapacaklar,
 • Araştırma görevlisi olacaklar,
 • Sanatta yeterlilik yapacaklar,
 • Okutmanlık yapacaklar,
 • Tus ve Dus’a girecekler.
 • Öğretmen meslek grubundan tazminat almak isteyenler.

YDS Taban Puanları hakkında bilgilendirme için buraya tıklayınız.

YDS puanlarına göre Yabancı Dil Bilgisi seviyesi nasıl belirlenecek ?

a) 90-100 arasında puan alanlar (A) seviyesinde,

b) 80-89 arasında puan alanlar (B) seviyesinde,

c) 70-79 arasında puan alanlar (C) seviyesinde,

ç) 60-69 arasında puan alanlar (D) seviyesinde,

d) 50-59 arasında puan alanlar (E) seviyesinde

Sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

53 YORUMLAR

 1. Peki Kpss A Alandan sınava girecek öğrenciler için ingilizce nin puan oranı %10’du.Şimdi ingilizce kalktığına göre bu %10 oran ne olacak,dağıtılacak mı?Dağıtılacaksa hangi derslere hangi oranda dağıtılacak?

 2. alman vatandaşı olan kişilerde bu sınav sonucu aldıkları puanla kamu kuruluşlarında çalışabilirlermi. Türk kökenli mavi kartlı Alman vatandaşları yds ye girebilirlermi , türk üniversitelerinden (almanca mütercim tercümanlık bölümü) mezun olan kişiler. eğer mümkünse hangi yolu takip etmeliyiz. cevap için teşekkürler.

  • Merhaba, sınav yurtdışı için nasıl işleyecek detaylı bir bilgimiz yok henüz.
   ancak ösym’ye bağlı tüm sınavlarda, tüm türk devlet kurumları yabancı dil bilgisini gösterir sınav olacak YDS’yi dikkate alacaklar. detaylar için 18 şubat yds kılavuzunu beklemelisiniz.

  • kurumlar kendileri belirleyecekler onu, yeni sınavda puanlama nasıl değişecek henüz bir bilgi yok. yds başvuru kılavuzu 18 şubatta yayınlanacak belki onda bir şeyler bulunabilir.

 3. Yds’ye katılabilmek için illa lisans ya da ön lisans mezunu olmak mı gerekir? Yani ben şuan polis okulunda okuyorum mesela. Dil seviyemin iyi olması meslek kariyerim açısından oldukça önemli. Bu sene mezun oluyorum ve mezun olmadan önce deneme amaçlı, seviyemi görmek açısından yds’ye girmek istiyorum. Girebilir miyim?

  • başvuru koşulları henüz açıklanmadı. 18 ocakta belli olur sorunuzun cevabı o zaman iletirseniz cevaplayabilirim. kpds’den bakarsak (sınavın eski hali) memurlar ve lisans mezunları girebiliyor.

 4. yüksek lisans için yeterli kpds veya üds puanı arayan üniversiteler artık yds puanına mı bakacak yani? yüksek lisans içinde gerekli olan yabancı dil yeterliliği yds ile m belirlenecek

 5. merhaba arkadaşlar..ben 2012 kpss sınavına lise düzeyinde girdim..şimdi 2013 yds sınavına girsem alacağım puan bana yerleştirilmemde hiçbir faydası olur mu??

  • tercih yapacağınız kadroya göre değişir. ingilizce puanı isteyen bi kadro olursa girmeniz gerekir. lise mezunları için çok fazla dil isteyen kadro yok ancak öne geçmenizi sağlayabilir yds notunuz.

 6. İngilizce öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim, yds’ye girmemin bana sağlayacağı avantaj var mı; mesela kpss atanma puanımı etkiler mi?

  • öğretmenlik bölümü için yani kpss p10 puanında yabancı dil istenmiyor o nedenle girmeseniz de olur ancak öğretmenlik dışında bir devlet kadrosu düşünürseniz kesinlikle girmenizi öneririz.

  • başvuru şartları henüz belirtilmedi fakat sizin için geçerli değil bu sınav. yabancı dil okuduysanız lys dil’e girmeniz yeterli. bu sınav üniversite sonrası için

  • YDS’de soru sayısı bile belli değil şuan için 🙂 o yüzden muhtemelen gerçeği yansıtmıyor o iddia. düzeylerin 100lük sistemde karşılıkları konuda yer almakta.

 7. yds ılkbahara basvurmadım yds sonbahar ydsye gırsem bu senekı 2013 kpss ye sonradan puan eklenırmı yoksa 2014temı gırmem gerekır

  • o sınav sonbaharda, yazın yapılacak olan tercihlerde yds puanınız olmayacak o nedenle. ydsye girdiğiniz vakitten sonraki kpsslerde ise puanınıza ayrıca eklenecek.

 8. dusa girebilmek için yds den 50 puan aldığımızda geçerliliği kaç sen oluyor acil bilgilendirebilir misiniz çok teşekkür ederim…

 9. kpss a kadrolarında yds için belli bir puan sınırı varmı. örneğin ydsden çok düşük alıp kpss den çok yüksek alıp yeterli puanı kazandıktan sonra yds puanı düşük olduğu için kazanamama olabiliyormu. çünkü bazı puan türlerinde yds oranı çok düşük.

 10. 6 temmuzda ne sinavi var,7 temmuzda ne? 14 temmuz kpss alan testi..o tamam,peki 6 temmuzda egitim bilimleri ve genel yetenek genel kultur varsa,7 temmuzda ne sinavi var?

 11. mrb kpss b sınavına girecem.yapılacak olan yds sınavının kpss b ye katkısı varmı? yani girmem bi avantaj sağlarmı kpss b yerleşmem için

 12. Merhaba ben 2014 kpss a katılıcam acaba eylül ayındaki yds sınavı hesaplanıyor mu yoksa sadece bahar dönemindeki yds ye mi girmem gerek? Lütfen yardımcı olun 🙁

 13. 12.sinif lise ogrencisiyim. yurt disinda dogudum ve ana dilim olarak ruscayi ogrendim. turkiyeye 5 yil once geldim. mf ogrencisiyim ve yeni yds hakkinda bilgi edinmeye basladim. universitede muhendisliklerden birinde okuyucagim. gecmis yilin yds sinavini kendimi denemek amaciyla yaptim. ve A seviyesinde bir sonuc aldim. sorum su : yds isime yarayacak mi ?

 14. lise mezunları ile lisans mezunlarının sınavlarının farkı sadece öğretim durumu ? zorluk derecesinde aynı mı ? eğer böyle ise Ösym bunun için farklı kitapçıklarla ayırıyor mu ?..

 15. Merhaba. Ben şu an yüksek lisans öğrencisiyim. Ama 1 sene sonra doktoraya başlıcam . Ve en az 55 almam gerekiyor. İng. Seviyem oldukça kötü. YDS den 21 almıştım. Önümüzdeki 1 yıl içerisinde nasıl çalışmalıyım. Kaynaklarım var kursa gidemiyorum. Nerden başlıcam bilemiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 16. Ben lise mezunuyum YDS ye Mogolcadan girmek istiyorum elçilikte çalışmak için lise mezunu olaeak girebiliyor muyum Kpss ye de girdim 72 puanm var ama yerlesemedim ydsden iyi puan alrsam herhangi bi memuriyete atanma sansim olur mu yani kpss ye faydasi olur mu ydsnin

Bir yorum bırakın