Yekta Saraç: YÖK’ün yetkileri azaltılmalı

0
1280

YÖK’ün yeni başkanı Yekta Saraç, YÖK’ün yetkileri konusunda açıklama yaptı. YÖK’ün yetkilerinin bir kısmının üniversitelere devredilmesinin gerekliliğinden bahseden Saraç “Üniversitelerimizi aykırı fikirlerin barınabildiği emin bir liman haline getirmek arzusundayız” dedi.

Saraç, “YÖK kaldırılmalı mı ?” sorusunu ise şöyle cevapladı:

Öncelikle bir kurumun başında bulunurken o kurumun hukuk aleminden kaldırılması gerektiğinin söylenmesini tasvip etmiyorum. Her şart altında iyileştirme adına bir şeyler ortaya konabilir. Benim görüşüm YÖK’ün daha küçültülmesi ama verimli çalışan bir yapıya büründürülmesi gerekir. Hantal yapısından kurtarılmalı, bazı yetkilerinden soyutlanması tercih edilmeli. Bundan dolayı iki sene önce YÖK tarafından hazırlanan ve MEB’e gönderilen yasa taslağına, ben ve bazı üyeler, YÖK’ün yetkilerini artırdığı ve kurumun daha da büyütüldüğü gerekçesiyle muhalefet şerhi yazmış, fakat azınlıkta kalmıştık.

yök başkanı yekta saraç

Üniversiteye giriş sisteminde değişiklik düşünülüyor mu ?

Giriş sisteminin usulünü belirleme yetkisi YÖK’e ait. Uygulamasını ise ÖSYM yapıyor. Merkezi sınavlara yönelik eleştiriler olmakla birlikte meşruiyeti konusunda büyük kabul var. Mevcut sistemi öneren komisyon başkanı olarak ana kurgusunun doğru olduğunu, fakat daha yalın hale getirilmesinde yarar bulunduğunu, yılda birden fazla sınav yapılabileceğini, ayrıca açık uçlu soruların kademeli olarak kolaylıkla sisteme dahil edilebileceğini, bunların da sisteme yönelik temel şikayetleri gidereceğini düşünüyorum. Umarım bu değişikliklerin çok kısa zamanda hayata geçirildiğini hep birlikte görürüz.

Abbas Güçlü

Bir yorum bırakın