Yeni Kayıt Olanlar Yatay Geçiş Başvurusu Yapabilir Mi 2014-2015

18
3962

YÖK’ün üniversitelere gönderdiği yazıda belirtilen hususlara göre 2014-2015 akademik yılında merkezi yerleştirme puanıyla (2014 ÖSYS) bir bölüme giren öğrenciler yatay geçiş başvurusu yapamayacaktır. 

Öğrencilerin merkezi yerleştirme puanları geçmeyi düşündüğü bölümün taban puanından yüksek ise önlisans’tan lisans’a veya lisans bölümünden önlisans bölümüne geçiş yapılabilecektir.

Hazırlık sınıfında başarısız olan öğrencilerin yatay geçişi ÖSYM tarafından yapılacaktır.

Üniversitelere gönderilen yazıyı, buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlararası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uyarınca kurumiçi ve kurumlararası yatay geçiş işlemleri devam etmekte olup, adı geçen yönetmeliğin Ek Madde 1’i uyarınca yapılacak yatay geçişlerde uygulanacak esaslara ilişkin 08.07.2014 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında alınan karar için tıklayınız.
yatay gecis gribilge

18 YORUMLAR

 1. ben fen bilgisi 2 sınıf öğrencisiyim bu bölümden sağlık alanında bir bölüme geçiş yapabilir miyim? eğer bu mümkünse ne bunun için neler gerekiyor.

 2. Hazırlığı bitirdim. 1. Sınıfa bu sene başladım. Sınıfta kalma korkum var devamsızlıktan dolayı. Eğer kalırsam seneye 1. Sınıfa yatay geçiş yapabilir miyim ?

 3. cok acıl yardımınız ıhtyacım var..2014 2015 bahar donemınde yatay gecıs yapılıyrmu yok kaldrdımı merkezı yerlestrmyle degıl gano yla

 4. Merhaba iyi günler ben 1. Sınıf öğrencisiyim seneye geçiş yapmak istiyorum ösys puanım ile geçiş yapabilir miyim bide şartları ne onları öğrenebilir miyim

 5. Merhabalar ben ikinci sınıf öğrencisiyim ara dönemde geçiş yapmak istiyorum. Ara dönem geçişi icin not ortalamasi mi? Yoksa unversite giriş puani mi? Göz önüne alınıyor. Geçiş durumu gerceklestikten sonra devlet yurduna nakil nasıl olur? Simdiden teşekkürler:)

 6. 2014 2015 bahar döneminde 4 yıllıklar merkezi geçiş ile geçme hakkına sahip mi geçen sene vardı diye biliyorum bu sene devam ediyo mu yoksa merkezi geçiş için temmuzu mu beklicez

 7. merhaba ben bu sene dgs ile bir bölüme yerlestım 2. sınıftan baslattılar ama 1. sınıftanda dersler alıyorum yatay gecis yapabilirmiyim

 8. 2014-2015 yılında herhangi bir lisans bölümüne tercihiyle yerleşen biri 2015-2016 yılı eğitim öğretim yılı için yatay geçiş yapamıyor mu ? Bilgi verebilir misiniz?

 9. Merhaba, kardeşim Kocaeli üniversitesi Gazetecilik bölümü 2. sınıfta şu an. 2013 yılında sınava girmiş ve 4 yıllık programı kazanmıştı. Bu sene YGS kayıtlarını kaçırdığımız için, yeni çıkarılan kararname doğrultusunda, merkezi puanla yatay geçişi düşünüyoruz Ankara’daki üniversitelerden birine. Ancak merak ettiğim konu şu, kontrol ettiğim kadarıyla üniversiteler merkezi puanla yatay geçiş yapılabilecek programlar için sanki hep Meslek Yüksekokulları bünyesindeki programlarda kontenjan açmışlar. Örneğin bir İletişim Fakültesi’nde program açmazlar mı demek oluyor bu? Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İyi günler.

  • bahar döneminde yatay geçiş kararı üniversitelere bırakıldı. siz yökün toplu listesini incelemişsiniz, bakmanız gereken yer öğrenci işleri sayfasındaki merkezi yerleştirme puanlı yatay geçiş ilanlarıdır. Toplu olarak kontenjanları yayınlanan önlisans listesi zaten GNO ile geçişler içindir.

 10. Ben geçtiğimiz dönem üniversiteyi kazandım fakat dondurdum okula başlamadım. Bu sene başka bir okula merkezi puanla geçiş yapabilir miyim? Birde transkript isteniyormuş başvuruda benimde vermem gerekir mi? Teşekkürler.

  • geçiş için başvurabilirsiniz, transkript muhtemelen aldığınız ders içerikleri için girmediğiniz için derslere, sıfırdan başlarsınız. yine de okula danışmanızı öneriyorum

 11. Mrb ben bu sene üniversiteyi kazandım ama kaydımı donduracam ve ya 1ci dönem yada sene sonunda ilk ve acil tıp teknisyenligine geçebilirmiyim. Ama kazandıgım bölüm elektirik elektronik mühendisligi

 12. Ben elektirik elektronik müh. Kazandım ama yatay geçiş yapacam. Yök aradım 1 dönem sonunda ilk ve acil tıp teknisenligine geçebiliyormuşum.

Bir yorum bırakın