Yeni Kimlik Kartları Kaç Para Olacak ? Dağıtımı Süreci

0
1327

Yeni TC. Kimlik Kartları 2014 yılı başından itibaren dağıtıma başlanacaktır. Vatandaşlar bu akıllı kartlara 18 TL karşılığında sahip olabileceklerdir.

Kartların özellikleri:

İçerisinde pek çok özelliği de barındıran akıllı kimlikkartları ile vatandaşlar vize istemeyen ülkelere gidebilecek. Akıllı kartlarda, vatandaşların banka hesap numaralarının, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin olduğu şifreli bir çip yer alacak. Kimliklerin üzerinde 1 GB’ye kadar veri depolanabilecek.

Kartlar 3 yıl içerisinde dağıtılacak:

Bakanlar Kurulu’ndan da onay alan akıllı kimlik kartlarının tüm vatandaşlara dağıtımı 3 yılı bulacak. Her yıl25-30 milyon aralığında akıllı kimlik kartı dağıtılacak.

yeni kimlik

Yeni kimlik kartlarının kullanım özellikleri şöyle olacak:

* Yeni kimlik kartlarının 10 yıl kullanım süresi olacak. Bu kart dışında hiçbir belge ve kart taşımak zorunda kalınmayacak.

* Sahtecilikten kaynaklanan mağduriyetler önlenecek.

* E-devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden bu kartla ulaşılabilecek.

* E-imza olarak kullanılabilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.

* Vatandaşlar yeni kimliklere daha sonra belirlenecek küçük bir ücretle sahip olacak. Polikarbonlu, temaslı ve temassız çip içeren kartlar, gelişmiş güvenlik öğeleri barındıracak.

Bir yorum bırakın